taniec w re konstrukcji
0010
HPIM2178
zdjecie17
Strona główna / Warsztaty / LEKCJA ANTYKU

LEKCJA ANTYKU

Warsztaty dla dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej, pedagogów, edukatorów, animatorów kultury, a także osób pasjonujących się teatrem, muzyką i tańcem. Lekcje Antyku prowadzone przez artystów i pedagogów z Teatru CHOREA to program edukacyjny, którego celem jest przełamanie stereotypów dydaktycznych, pokazanie tych wątków Antyku, które wyciągnięte z muzealnych gablot i podręczników, pozwolą na dotknięcie własnym głosem i ciałem źródeł kultury europejskiej - tego, co 2500 lat temu tworzyło kolebkę naszej cywilizacji.

 

 

 

Podczas Lekcji przedstawiane są badania nad rekonstrukcją antycznych instrumentów, zabytków muzycznych, starożytnej notacji muzycznej oraz sposobów pracy nad tańcem inspirowanym ikonografią antyczną. Spotkania ilustrowane są przez multimedialne prezentacje dokonań artystycznych CHOREI i praktyczny warsztat. Naszym dążeniem jest pobudzenie zainteresowania możliwością praktykowania w sztuce tego, co stanowi nasze najstarsze dziedzictwo i możliwością praktykowania sztuki w ogóle.

 

U podstaw naszych studiów nad Antykiem leży ciekawość. Jeżeli Grecy wymyślali tak skomplikowane konstrukcje, budowle teatralne, o doskonałej akustyce, to znaczy, że prowadzili poważną pracę naukowo-intelektualną nad zagadnieniem teatru. Wypracowana przez nich forma teatralna była skomplikowana i przemyślana niewspółmiernie bardziej od wielu dzisiejszych działań w tym zakresie. Weźmy na przykład polirytmiczność tekstu dramatycznego, kategorie chorei czy katharsis. Ta myśl zasługuje na rzetelne tropienie, a nie koncentrowanie się na zupełnie pozornych kwestiach dotyczących Antyku, o jakich się opowiada w szkole.

 

Warsztaty organizowane są na zamówienie, w ramach stałej oferty Teatru CHOREA.

 

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: +48 506 103 207, lub mailowy: chorea.warsztaty@gmail.com