retroperspektywy mierc na gruszy fot. agnieszka cytacka 72
Strona główna / Projekty / Śmierć na gruszy & Bracia Polarnej Zorzy - Teatr Polska

Śmierć na gruszy & Bracia Polarnej Zorzy - Teatr Polska

Spektakl „Śmierć na gruszy” w reżyserii Łukasza Kosa, w wykonaniu Teatru CHOREA, oraz spektakl muzyczny "Bracia Polarnej Zorzy" w reżyserii Dagmary Żabskiej, z muzyką Tomasza Krzyżanowskiego, w wykonaniu aktorów Teatru Figur Kraków oraz muzyków z Teatru CHOREA, zostały zakwalifikowane do programu Teatr Polska 2022. Cykl pokazów spektakli odbędzie się we wrześniu, październiku i listopadzie 2022, w wybranych miastach w całej Polsce. Program Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów, mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

 

 


Harmonogram prezentacji spektaklu muzycznego "Bracia Polarnej Zorzy"

 

18 września 2022 - Sucha Beskidzka
Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej

 

27 października 2022 - Czerwionka-Leszczyny
Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach

 

28 października 2022 - Rydułtowy
Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS

 

29 października 2022 - Racibórz
Raciborskie Centrum Kultury

 

30 października 2022 - Czechowice-Dziedzice
Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach

 

26 listopada 2022 - Brzeszcze
Ośrodek Kultury w Brzeszczach

 

27 listopada 2022 - Zator
Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze

 

Więcej informacji: https://teatrpolska.pl/spektakle/613-Bracia-Polarnej-Zorzy/

 

 

Harmonogram prezentacji spektaklu "Śmierć na gruszy"

 

24 października 2022 - Wieluń
Wieluński Dom Kultury

 

16 listopada 2022 - Skierniewice
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

 

17 listopada - Konin
Centrum Kultury i Sztuki - Dom Kultury Oskard w Koninie

 

21 li­sto­pa­da 2022 - Zduń­ska Wola

Miej­ski Dom Kul­tu­ry
Zduń­sko­wol­skie Cen­trum In­te­gra­cji Ra­tusz

 

Więcej informacji: https://teatrpolska.pl/spektakle/459-Smierc-na-gruszy/

 

 

"BRACIA POLARNEJ ZORZY"

 

Spektakl „Bracia Polarnej Zorzy” to magiczne i tajemnicze opowieści, oparte na legendach i baśniach Morza Bałtyckiego, zaśpiewane po estońsku, fińsku, litewsku, łotewsku i polsku. Śpiew oraz kilkanaście prostych instrumentów ożywiają i wypełniają całą przestrzeń dźwiękami, a niezwykłe historie przedstawione są za pomocą teatru cieni. Pomysłodawcą projektu i twórcą muzyki do spektaklu jest Tomasz Krzyżanowski z Teatru CHOREA, towarzyszą mu zaproszeni muzycy i wokaliści, związani z Teatrem CHOREA oraz Chórem Teatru CHOREA. Wielobarwne obrazy tworzą aktorzy Teatru Figur z Krakowa. Głównymi środkami wyrazu teatru są światło, cień i lalki. Zespół Teatru Figur eksperymentuje ze źródłami światła, filtrami polaryzacyjnymi, kolorowymi multiplikacjami obrazów, tworząc zachwycające klipy cieniowe do utworów muzycznych. Bohaterami spektaklu są niezwykli mieszkańcy morskich wód, zaginione podwodne zamki, baśniowe morskie zwierzęta, bogowie i władcy morskich krain, a nawet czarodziejski młynek...

 

Wszyscy lubimy bajki, baśnie, legendy, opowieści pełne magii. „Bracia polarnej zorzy” to koncert, widowisko oparte na mało znanych baśniach i legendach krajów nadbałtyckich takich jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. Każda baśń zawiera w sobie jakąś naukę, ale też rozwija fantazję. Naszym celem było stworzenie pięknego widowiska, które za pomocą starych baśni i legend stawia pytanie o wspólne korzenie, wierzenia i tradycje mieszkańców regionu bałtyckiego. Przedstawienie umożliwia poznanie różnorodności oraz podobieństw naszej kultury i kultur naszych północnych sąsiadów.

 

To niezwykle przyjemne w warstwie muzycznej i wizualnej przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci, całych rodzin, ale też fanów dobrej muzyki, spektakli teatralnych i ciekawych realizacji. Charakteryzuje się ono wielowarstwowością, jest bogate i piękne na poziomie muzyki, obrazu, światła, atmosfery, dobrej energii, znaczeń i symboli. Pięknie brzmiące, wielogłosowe utwory to zasługa członków Teatru CHOREA, który ma na koncie wiele projektów muzycznych, również dla dzieci. Użycie ludzkiego głosu oraz kilkunastu prostych instrumentów i loopstation sprawia, że cała przestrzeń staje się żywa i wypełnia się dźwiękiem. Na koncert składa się 10 odrębnych opowieści, zaśpiewanych po polsku, ale też w ciekawie brzmiących językach naszych północnych sąsiadów.

 

Podczas gdy muzyka wypełnia przestrzeń, niezwykłe historie przedstawiane są również za pomocą teatru cieni. Wielobarwne, hipnotyzujące obrazy tworzą aktorzy Teatru Figur Kraków, jedynego profesjonalnego teatru cieni w Polsce. Głównymi środkami wyrazu są światło, cień i lalka. Aktorzy z TFK eksperymentują ze źródłami światła, materiałami, filtrami polaryzacyjnymi, kolorowymi odbiciami, multiplikacjami tworząc, zachwycające klipy cieniowe do powstałych utworów.

 

Koncert jest świetną propozycją dla wspólnego spędzenia czasu dla całych rodzin. Dorośli, rodzice, nauczyciele, pedagodzy mają okazję do zapoznania się z mniej znanymi baśniami i bajkami. Można też zobaczyć jak w twórczy, ciekawy sposób podejść do literatury czy zaadaptować tekst na potrzeby piosenki, albo jak opowiedzieć historię za pomocą niezwykłych obrazów i technik cieniowych. 

 

Spektakl muzyczny "Bracia Polarnej Zorzy", który Teatr CHOREA stworzył razem z Teatrem Figur z Krakowa, został wyróżniony w ankiecie "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019", w kategorii na najlepsze przedstawienie teatru lalek, we wrześniowym numerze Miesięcznika Teatr.

 

"Bracia Polarnej Zorzy" - bałtyckie baśnie i legendy 
Spektakl muzyczny dla widzów w każdym wieku
Twórcy: Teatr CHOREA z Łodzi, Teatr Figur z Krakowa
Koncepcja i kompozycja: Tomasz Krzyżanowski
Koncepcja i realizacja teatru cieni: Dagmara Żabska i Teatr Figur Kraków
Lalki / Scenografia: Agnieszka Polańska, Beata Klimkowska
Obsada muzyczna: Joanna Chmielecka, Aleksandra Endzelm, Tomasz Krzyżanowski, Justyna Sobieraj-Bednarek, Maciej Staniecki, Paulina Tralewska
Animacja teatru cieni: Piotr Idziak, Agnieszka Polańska, Mateusz Wróbel, Dagmara Żabska
Teksty polskie: Zośka Papużanka
Tekst łotewski: Viktorija Blumberga
Adaptacja tekstów litewskich opartych na poemacie „Egle Žalciu karaliene”: Gintaras Grajauskas
Konsultacja tekstu fńskiego opartego na eposie „Kalevala”: Erik Soderblom
Partnerzy: Fundacja Be Culture, Teatr CHOREA , Fabryka Sztuki w Łodzi
Premiera: 1 czerwca 2018, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
Produkcja spektaklu została dofinansowana z środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Premiera spektaklu została zrealizowana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czas trwania: 60 minut
Wiek widzów: bez ograniczeń
Więcej informacji: https://www.chorea.com.pl/pl/koncerty/aktualne/bracia-polarnej-zorzy/ / http://teatrfigur.pl/spektakle/bracia-polarnej-zorzy/

 

 

 

"ŚMIERĆ NA GRUSZY"

 

Witold Wandurski - legenda międzywojennej Łodzi, rewolucjonista, stwórca Teatru Robotniczego, przyjaciel Tuwima i Broniewskiego, którzy wstydzili się, że nie są tak radykalni, konsekwentni i rewolucyjni jak on. Zostawił po sobie tekst "Śmierć na gruszy" - oparty na historii "o której dowiedział się z klechdy ludowej, co jeszcze wtedy tłukła się po wsiach wielkopolskich" - bardziej scenariusz teatralnego ekscesu, wydarzenia, bardziej plan ludowej zabawy, bardziej projekt skandalu, niż stricte sztukę teatralną. Podążamy tropem jego marzenia, opowiadamy baśń o śmierci, która nagle straciła swą moc, o świecie bez śmierci / bez umierania, o świecie który trudno wytrzymać.

 

Droga Teatru CHOREA w czasie pandemii, w czasie szalejącej depresji, teatralnego zmęczenia, w roku skandalów, w roku "patologicznej rodziny teatralnej", droga do baśni, komedii, do śmiechu... Teatralny brudnopis przyszłego przedstawienia. Tylko raz! 20 sierpnia 2021! Z muzyką i śpiewem! Na żywo!

 

"Autor zrobił z tego zabawę w teatrze jak umiał. Coś tam jeszcze mówił o głębszym znaczeniu całej tej hecy. Ale po co gitarę zawracać!" 

 

W swoich najnowszych poszukiwaniach, artyści Teatru CHOREA, wraz z reżyserem Łukaszem Kosem, natrafili na wyjątkową postać - Witolda Wandurskiego, który zajmuje ważne miejsce w historii polskiego teatru międzywojennego, lecz jest postacią niemal całkowicie zapomnianą. Sztuka Wandurskiego - będąca satyrą na kapitalizm i militaryzm - oparta została na ludowej baśni o uwięzieniu Kostuchy i spowodowanych nim negatywnych konsekwencjach dla ludzkości, zmuszonej wywołać wojnę dla zabicia kilku milionów osób. Obok Śmierci, ukazanej jako baba z kosą, w dramacie występują też Święty Piotr, Archanioł, małżeństwo Wyrobników, wiejscy urwisi - Antek, Wojtek i Kaźmirek - którzy wraz z wybuchem wojny przeobrażają się w generałów, Policjanci-tajniacy, Handlarz, Pachciarz, Ksiądz, Kapitaliści, Żołnierze i Baby. Dramat traktuje o pomylonych porządkach, niestandardowych relacjach i sposobach radzenia sobie z sytuacją zachwiania zasad związanych z naturą i normami społecznymi.

 

Teatr CHOREA realizuje „Śmierć na gruszy”, najbardziej znany dramat Wandurskiego, bo odnajduje w tej sztuce niezwykłe zderzenie tradycji z nowoczesnością, ludowej baśni z palącymi problemami społecznymi Polski lat dwudziestych. Odnajdujemy w niej ducha buntu, ducha niezgody społecznej, ducha przewrotu, ale i ducha zabawy, ironii i absurdu. Tak jak Wandurski posłużył się baśnią i jarmarczną komedią, aby skonfrontować się ze światem międzywojennej Polski, z niesprawiedliwością, głupotą, społeczną inercją - tak my chcemy posłużyć się jego scenariuszem, by zderzyć się realiami otaczającego nas świata i z samymi sobą. A w centrum tej "komedii" stoi uwięziona figura Śmierci, która zbiera swoje żniwo...

 

Spektakl na podstawie dramatu Witolda Wandurskiego
Reżyseria: Łukasz Kos
Muzyka: Grzegorz Fajngold (syntezatory), Piotr Gwadera (perkusja, perkusjonalia), Piotr Andrzejewski (gitara, bass, moog)
Choreografia: Sara Kozłowska, Teatr CHOREA
Konsultacje kostiumograficzno-scenograficzne: Daria Szymańska
Wideo, kamera live, plakat, grafika: Kamil Wallace
Obsada: Joanna Chmielecka, Joanna Filarska, Paweł Głowaty, Julia Jakubowska/Daria Szymańska, Michał Jóźwik, Sara Kozłowska, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Elina Toneva, Tomasz Rodowicz
Światło: Kamil Urbanowicz, Tomasz Krukowski, Maciej Kobalczyk
Dźwięk: Marcin Dobijański, Hubert Żurawski
Kierowniczka produkcji: Ewa Otomańska
Produkcja: Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi
Premiera: 20 sierpnia 2021, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy
Premiera spektaklu została zrealizowana w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. Projekt "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Czas trwania: 120 minut
Wiek widzów: 16 +
Więcej informacji: https://www.chorea.com.pl/pl/spektakle/aktualne/smierc-na-gruszy/

 

OSTRZEŻENIE!

*Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.

*Spektakl zawiera sceny seksu, nagości, przemocy oraz słowa powszechnie uznawane za niecenzuralne.

*Spektakl zawiera wątki, które mogą wywoływać niepokój lub nieprzyjemne, trudne emocje, szczególnie u osób z doświadczeniem wojny.

*W spektaklu używane są gwałtowne efekty wizualne i dźwiękowe, które mogą powodować dyskomfort. 

 

 

O PROGRAMIE TEATR POLSKA

 

Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

 

 

TEATR POLSKA 2022

 

Zespół Sterujący ds. artystycznych TEATR POLSKA w składzie: Dominik Gac, Kamila Łapicka, Jerzy Machowski, Marcin Pasierbski, Aneta Werla wybrał w toku obrad 18 finałowych spektakli, spośród 139 poprawnych formalnie zgłoszeń:

 

- "Bezpieczne miejsce", Teatr Łaźnia Nowa, reż. Tomasz Fryzeł

- "Bracia Polarnej Zorzy", TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA, reż. Dagmara Żabska, muz. Tomasz Krzyżanowski

- "Don Kichot", Teatr Soho, reż. Igor Gorzkowski

- "Edukacja seksualna", Teatr Współczesny w Szczecinie, reż. Michał Buszewicz

- "EXPERYMENT", Fundacja Piotra Jankowskiego, reż. Piotr Jankowski

- "Faktoria przyjemności", Fundacja Mikro Teatr, reż. Agata Biziuk

- "Kobieta z Wydm", Instytut Teatru Przedmiotu, reż. Adam Walny

- "Koncert żałobny na sześciu tancerzy", Vagabond Physical Collective, koncepcja i choreografia: Omar Karabulut, Monika Witkowska

- "KONGRES FUTUROLOGICZNY", Teatr Czytelni Dramatu, Centrum Kultury w Lublinie, reż. Daniel Adamczyk

- "Lithos", Materia, reż. Jacek Owczarek

- "Madagaskar", Fundacja Teatr PAPAHEMA, reż. Gosia Dębska

- "NIE-BOSKA KOMEDIA", Teatr Wierszalin, reż. Piotr Tomaszuk

- "Romans", Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy, reż. Natalia Sakowicz

- "Śmierć na gruszy", Stowarzyszenie Teatralne CHOREA, reż. Łukasz Kos

- "Te sprawy", Teatr Kameralny w Bydgoszczy, reż. Tomasz Kaczorowski

- "TU RZĄDZĄ LALKI", Teatr Lalek "Pleciuga", reż. Artur Romański

- "Tyran", Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, reż. Jakub Lewandowski

- "108 KOSTEK CUKRU", Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, reż. Agata Puszcz

 

Pokazy spektakli 14. edycji programu TEATR POLSKA odbędą się w ośrodkach kultury na terenie całego kraju w okresie wrzesień - listopad 2022. Spektaklom towarzyszyć będą spotkania z publicznością i warsztaty edukacyjne. Pełen harmonogram wydarzeń dostępny będzie na stronie internetowej www.teatrpolska.pl od 1 września 2022.

 

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w celu zwiększenia mobilności teatrów i popularyzacji sztuki teatralnej w miejscowościach nie posiadających teatru instytucjonalnego. 

 

Więcej informacji na: www.teatrpolska.pl / www.facebook.com/TeatrPolska

 

 

Program TEATR POLSKA jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Program TEATR POLSKA  finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 teatr polska czarny      it logo