RPS 2021 www ch
Strona główna / Festiwal / Retroperspektywy 2021

Retroperspektywy 2021

  

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021

Spotkanie / Wspólnota / Święto

20 - 29 sierpnia 2021

Teatr CHOREA / Łódź

 

 

 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021: Spotkanie / Wspólnota / Święto odbył się w dniach 20-29 sierpnia 2021 roku, w jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi - w zrewitalizowanych budynkach Fabryki Sztuki.

 

W 2021 roku tematem edycji Festiwalu RPS było budowanie wspólnot artystycznych, pytanie o odpowiedzialność artysty w perspektywie cyfryzacji naszego życia i relacji międzyludzkich oraz święto i spotkanie jako wciąż żywe, pierwotne funkcje teatru.

 

Do współtworzenia tej edycji festiwalu zaprosiliśmy grupy teatralne i artystów sztuk performatywnych, dla których istotą twórczości i podstawowym narzędziem komunikowania z widownią nie jest indywiduum - jednostka i jej idee, ale zespół artystyczny, grupa teatralna, kolektyw twórczy, stanowiący wspólnotę przecinających się kreacji, niepokojów, pytań i trosk dotyczących współczesnego człowieka.

 

Zaprosiliśmy twórców, którzy przez swoją twórczość nawiązują do najstarszej funkcji sztuk performatywnych - do święta - rozumianego jako spotkanie, niecodzienność, wyjątkowość. Święta przenoszącego widzów w inną rzeczywistość, nie w chaos i rozpad, ale w radość i nadzieję. Zaprosiliśmy uczestników naszych wydarzeń do tworzenia wysp - wspólnot, choćby na czas trwania festiwalu. Do wspólnego odnajdywania sensów i drogowskazów. Te tematy dopiero teraz - w obliczu prawdziwego zagrożenia ludzkiego bytowania na naszej planecie - zaczynają wyraźnie pojawiać się w sztuce XXI wieku, a już od dekady stanowią dominantę naszych poszukiwań.

 

Nasza siedziba - Fabryka Sztuki w Łodzi - jest idealnym i sprawdzonym miejscem na stworzenie przestrzeni spotkania takich grup i twórców, a cała dotychczasowa działalność Teatru CHOREA jest świadectwem konsekwentnie obranej drogi poszukiwania wartości, sensów i nadziei w sztuce.

 

  

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy tworzony przez Teatr CHOREA, odbywa się cyklicznie od 2010 roku w Fabryce Sztuki w Łodzi. 

 

Festiwal ma formę przeglądu teatralnego i prezentuje najatrakcyjniejsze propozycje teatralne i taneczne z Polski i świata. Wydarzenie charakteryzuje się wysokim profesjonalizmem wykonawców, unikatowością i spójnością programu, dostępnością dla szerokiej i zróżnicowanej publiczności, bogatą ofertą warsztatową oraz spotkaniami z wybitnymi twórcami sztuki teatralnej i muzycznej. 

 

W ciągu ostatnich 11 lat (podczas 7 międzynarodowych edycji Festiwalu Retroperspektywy oraz 2 ogólnopolskich edycji festiwalu Perspektywy) odbyło się ponad 100 spektakli i koncertów oraz około 40 warsztatów. Zjawiło się ponad 350 zaproszonych gości z kilkunastu krajów (m.in. z USA, Indii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Portugalii, Białorusi), a w festiwalowe progi zawitało ponad 30 000 widzów i uczestników.

 

Konsekwentnie kontynuujemy realizowany od lat plan rozwoju i tworzymy kolejne edycje międzynarodowego festiwalu, które pozwalają na zapraszanie wybitnych wydarzeń teatralnych, tanecznych i muzycznych. Tym samym umożliwiamy odbiorcom uczestnictwo w wyjątkowym Święcie Teatru, którego głównym celem jest zarówno dyskurs o współczesnej rzeczywistości, jak i poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Długoletnia konsekwencja w docieraniu do różnych grup społecznych (intelektualiści, osoby ze środowisk defaworyzowanych, seniorzy, studenci, młodzież, rodziny z dziećmi) oraz budowanie festiwalowej publiczności (audience development) spowodowała, że nasze wydarzenie cieszy się ogromną popularnością i zajmuje stałe miejsce na mapie kulturalnych wydarzeń Łodzi. Jest cenionym wydarzeniem. Festiwal wykracza poza standardową działalność Teatru CHOREA i pozwala na prezentacje spektakli polskich i zagranicznych z zakresu sztuki teatralnej i tanecznej. Jest pretekstem i wyjątkową okazją do pokazania spektakli, które Teatr CHOREA realizuje w kolaboracji z międzynarodowymi teatrami czy artystami. Ważną ideą, która przyświeca festiwalowi od początku jego istnienia, jest również tworzenie pomostu pomiędzy poszukującymi debiutantami a mistrzami sceny, pomiędzy tradycją a awangardą.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. 

 Logo MKDNiS kolorowe

 

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

logo wer horyzont zhaslem pl kolor rgb