IMG 7200Edit
IMG 7496 Edit
IMG 7478 Edit
IMG 7403 Edit 2 kopia
HAWA8809
IMG 7222 Edit
IMG 7273 Edit
IMG 7289 Edit
IMG 7383 Edit kopia
HAWA8793 kopia
HAWA8788
IMG 7359 Edit
HAWA8764
HAWA8686
HAWA8651
HAWA8629
HAWA8805
IMG 8176
IMG 8195
IMG 8233
Strona główna / Spektakle / Archiwalne / Rój. Sekretne życie społeczne

Rój. Sekretne życie społeczne

Reżyseria: Janusz Adam Biedrzycki

Choreografia: Magdalena Paszkiewicz

Scenariusz i dramaturgia: Wiktor Moraczewski

Muzyka: Paweł Odorowicz

Scenografia: Jolanta Królicka

Kostiumy: Karolina Burakowska

Reżyseria światła: Tomasz Krukowski

Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański

Wizualizacje: Paweł Klepacz

Tłumaczenie na język migowy: Dominik Muskała

Obsada: Joanna Chmielecka, Anna Chojnacka, Barbara Cieślewicz, Ewa Otomańska, Dorota Porowska, Aleksandra Szałek, Aleksandra Ziomek, Antoni Kowarski, Paweł Odorowicz, Tomasz Rodowicz

Premiera: 1 września 2018, scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi 

Spektakl z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących.

Spektakl realizowany z udziałem tłumacza języka migowego dla osób niedosłyszących i głuchych.

Czas trwania: 60 minut

Wiek widzów: 6 + 

 

 

 

"Życie pszczoły jest jak magiczna studnia. Im więcej z niej czerpiesz, tym więcej w niej wody."

(Karl von Frisch)

 

Barwne królestwo pszczół nazywamy rojem. Rój składa się z wielkiej matriarchini, pracowitych dam oraz leniwych kawalerów i liczy zwykle kilkadziesiąt tysięcy obywateli. Fascynująca złożoność życia pszczelego roju stawała się wielokrotnie w dziejach kultury europejskiej powodem nie tylko obserwacji apidologicznych, lecz także pretekstem do mówienia o obyczajach, o inteligencji, o pragnieniach, czy o ekspresji woli człowieka - stanowiła inspiracje do powstania wielu dzieł, które organizację roju uczyniły przedmiotem pogłębionej światopoglądowej refleksji.

 

Bajka filozoficzna „Rój. Sekretne życie społeczne” to historia o rolach społecznych, rodzinnych więziach, religijnym podporządkowaniu, miłosnej manipulacji, która stanowić ma źródło pogłębionej wiedzy o analogiach między światem ludzkim i światem pszczół, stawiając tym samym poważne socjologiczne pytania dotyczące kondycji współczesnego człowieka. Zabawni i sarkastyczni bohaterowie spektaklu są uczestnikami wydarzeń ukazujących skrywane często zakamarki ludzkiej psychiki, dojmujący tragizm dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki z przeciwnościami. Istota przekazu zorientowana jest zarówno na młodego, jak i dorosłego widza. 

 

Poruszając w scenicznej opowieści takie tematy chcielibyśmy równolegle budować wypowiedź o niezwykłych owadach, o ich wyjątkowym i tajemniczym świecie, gdzie propagowany jest szacunek wobec natury oraz dbałości o ludzką cywilizację. Tworząc spektakl dla dzieci i dorosłych skupiliśmy się na takich formach życia pszczelego jak: taniec pszczół jako działanie komunikacyjne; metody integracji roju, czyli co spaja pszczelą rodzinę; wspólnota i symbioza jako warunek przetrwania. 

 

Pszczoły należą do niezwykle pożytecznych gatunków, ale są też dziś gatunkiem zagrożonym – ich ochrona to niecierpiące zwłoki zadanie!

(Wiktor Moraczewski)

 


Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
 

ldz