TObannerNew300dpiPrzerwy8osobInneWWWa
Strona główna / Projekty / Take Over

Take Over

Projekt TAKE OVER - ruszamy na podbój kultury! ONI - młodzi, szaleni, zdolni, ambitni, odważni, pełni zapału i pomysłów - uczestnicy projektu TAKE OVER. Od września 2015 przejęli nasz teatr, by w ciągu prawie dwóch lat (do maja 2017 roku), przygotowywać wydarzenia artystyczne z dziedziny teatru. Wydarzenia będące odzwierciedleniem dążeń, zmian, pragnień i aspiracji współczesnego młodego pokolenia, związanych z szeroko pojętą kulturą. Będą to wydarzenia w całości wymyślone, zaprojektowane i wyprodukowane przez i dla młodych ludzi. Gdy młodzi będą przejmować teatr, my będziemy uczyć się od nich czego oczekują od współczesnego teatru i jak ich do niego przekonać. 

 

 

 

Podczas intensywnych, dwumiesięcznych warsztatów i spotkań, w kwietniu i maju 2015, w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi, wybraliśmy grupę uczestników projektu - osób, które stworzyły Radę Młodych - "Youth Board" (podobne grupy powstaną w krajach partnerskich). Rada Młodych przez dwa lata nie tylko będzie przyglądać się działalności osób pracujących w teatrze, będzie także pracować z nimi na równych prawach, będzie uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach artystycznych organizowanych w Teatrze CHOREA i w innych partnerskich instytucjach artystycznych Łodzi.

 

Teatr CHOREA w Łodzi oraz Kolarac Foundation w Belgradzie (Serbia), Bios-exploring Urban Culture w Atenach (Grecja), Teatro delle Limonia w Sesto Fiorentino (Włochy), rozpoczynają międzynarodowy projekt edukacyjny, realizowany przy udziale British Council, pt. „TAKE OVER: Seeing young audiences through young people’s eyes”. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu Komisji Europejskiej „Creative Europe”.

 

Jednym z głównych rezultatów projektu jest przygotowanie wydarzenia artystycznego i jego prezentacja w 2016 roku. Wydarzenie to będzie odzwierciedleniem dążeń, zmian, pragnień i aspiracji współczesnego młodego pokolenia, związanych z szeroko pojętą kulturą. Wydarzenie będzie w całości wymyślone, zaprojektowane, wypromowane i wyprodukowane przez i dla młodych ludzi. Swoimi doświadczeniami wszyscy uczestnicy projektu będą dzielić się na spotkaniu studyjnym w Kuopio oraz w Edynburgu, gdzie wezmą udział w jednym z największych na świecie festiwali teatralnych.

 

Prezentacja wydarzeń zaplanowana jest na rok 2016, m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. W tym samym roku czworo uczestników projektu weźmie udział w wydarzeniu artystycznym przygotowanym przed Radę Młodych w Belgradzie, w Atenach, lub Sesto Fiorentino.

 

 

Skład RADY MŁODYCH w projekcie TAKE OVER

4

Aleksandra Ziomek
Studentka Politechniki Łódzkiej, od wielu lat związana ze sportem i tańcem. Trenowała wyczynowo gimnastykę artystyczną, uczy się różnych technik tańca. Jej ulubioną formą jest taniec współczesny. Obecnie współpracuje z teatrem Chorea, występowała w spektaklach: ,,Brzydal, ,,Vidomi,, i grupą „ConnectingArt”. W przerwach pomiędzy studiami, pracą a próbami ogląda polskie filmy, chodzi na koncerty i czyta literaturą współczesną. Patriotka lokalna, zakochana w Łodzi. Ukończyła Kurs Instruktora Sportu ze specjalnością Pilates. Pracuje jako instruktor. Trenuje Capoeirę.

1

Alicja Tranda
Od kilkunastu lat nieskutecznie próbuje nie zajmować się tańcem i muzyką. Gdy się nie rusza - zasypia, gdy długo nie śpiewa – staje się osowiała. Potrzebuje do życia teatru i chciałaby, żeby ta potrzeba była wzajemna. Niegroźnie uzależniona od zgiełku miasta lubi od czasu do czasu ukryć się w lesie i przypatrywać się zwyczajom panującym w królestwie zwierząt. Studia architektoniczne odmieniły jej postrzeganie rzeczywistości, przez co możecie spotkać ją gdy przygląda się pozornie gołym ścianom w poszukiwaniu interesującego detalu.

2

Anna Maszewska
Mix szalonych pomysłów i samodyscypliny. Zbyt wybujałą ambicję maskuję perfekcjonizmem. Studiuję bardzo nierentowny, kierunek, który sprawia mi ogromną radość. Potrafię porozmawiać na wszystkie tematy nie tylko wedle starej chińskiej zasady "nie wiem - to się wypowiem”. Stale odczuwam kumulujący się we mnie nadmiar energii, który staram się spożytkować na wszystkie znane mi sposoby. Zatem dużo ruchu to dużo szczęścia. Jestem mistrzynią dyplomacji. Podziwiam ludzi, których pomysły mnie zachwycają. Na przekór wszystkim kocham się w brzydkim mieście –Łodzi. Nienawidzę się spóźniać. Zawsze zjadam wszystko z talerza. Mam alergię na koty i inne pyłki. Zapominam o wszystkich możliwych rocznicach. Na starość planuję, w grubym swetrze, pływać łódką po w fińskich  jeziorach. Z zawziętą ciekawością i konsekwencją poszerzam swoją rzeczywistość.

6

Barbara Cieślewicz
Kocham teatr i taniec, dlatego wzięłam udział w projekcie TO. Potrafię dogadać się z każdym, chociaż często zamykam się w sobie i rozmawiam bez słów. Lubię sprawiać ludziom przyjemność dzieląc się z nimi tym co potrafię. Chciałabym pokazać im jak wielkie są ich możliwości. Chciałabym, by emocjonalne obnażanie siebie skłaniało do przemyśleń. 

5

Remigiusz Pilarczyk
W teatrze staram się stawiać trudne i niewygodne pytania. Nie zawsze muszą być one przyjemne. To co mnie fascynuje, to ciemna strona, którą kryje w sobie każdy z nas. Pewien rodzaj zła, ludzkich ułomności i defektów. Wierzę w nadzwyczajną siłę teatru. Wierzę w jego silny wpływ na życie ludzi. Równie ważna jest dla mnie praca w zespole. W zespole, w którym każdy dąży do tego, by dać z siebie to co najlepsze. To jedyna droga do tworzenia czegoś niezwykłego, fascynującego i prawdziwego. Oczywiście w teatrze nie ma miejsca na pełną demokrację, ale efekt finalny powinien być wynikiem pracy każdego członka zespołu.

 3

Marta Kaczmarek
Kocham teatr. Kocham taniec. Nie lubię tkwić w jednym miejscu. I nie znoszę mówić o sobie. "This man was never happy if he has not worked on something: laziness and idleness meant death for him."- Neil Gaiman

8

Tomasz Hołubowicz
Studiuję kulturoznawstwo. Pragnę wymykać się definicjom. Coś co zostało zamknięte w słowie uważam za martwe. Teatr jest dla mnie rytuałem, jedyną siłą, która jest w stanie kształtować naszą rzeczywistość. Fascynują mnie wszelkie granice, którymi określamy nasz świat. Muzyka jest dla mnie czymś materialnym, za pomocą dźwięków i ruchu wypełnia pustkę pomiędzy ludźmi. "Trzeba mieć chaos w sobie, by porodzić tańczącą gwiazdę." - Friedrich Nietzsche 

7

Jakub Morawski
Wielu mówi: umysł ścisły. Jednak na przekór wszystkim, za głosem serca wpadł w ramiona aktorstwa. Absolwent klasy teatralno-filmowej w VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Wieloletni instruktor harcerski, aktualnie prowadzi Szczepowy Patrol Artystyczny zrzeszający młodych, zdolnych harcerzy. Student Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, która współtworzy gazetę „Kurtyna” w czasie Konfrontacji Teatralnych. W przerwach między tworzeniem teatru i pisaniem o teatrze pracuje jako barman w hotelu. Nawet tu nie uciekł od aktorstwa, gdyż jest to „Stare Kino – Cinema Residence” gdzie nie tylko on, ale i cały budynek żyje filmem. Zawsze ambitny, zawsze wytrwały, kocha pokonywać swoje granice i co najważniejsze – zawsze uśmiechnięty.

 

 

Międzynarodowy projekt edukacyjny „TAKE OVER: Seeing young audiences through young people’s eyes” realizowany przez Teatr CHOREA, Kolarac Foundation (Serbia), Bios (Grecja), Teatro delle Limonia (Włochy) przy udziale British Council w ramach programu Komisji Europejskiej  „Creative Europe”. 

eu flag creative europe co funded pos rgb right

With the support of the Creative Europe programme of the European Union. 

 

mkidn 01 cmyk

 Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 BC Logo Black Transparent

   

FABRYKA logo

 

Projekt wspierają: 

 

RGB VEOLIA HD 1 

 

Selgros cc 3D cmyk