WszystkoGraStudioPost glowny
Homepage / News / Teatr CHOREA partnerem kampanii "Wszystko gra?"

Teatr CHOREA partnerem kampanii "Wszystko gra?"

miejsce i czas
23.02.2023
Wszystko gra? | Project

23 lutego 2023, w Światowym Dniu Walki z Depresją wystartowała kampania społeczna „Wszystko gra?”, której celem jest zachęcenie Polek i Polaków do korzystania z oferty kulturalnej, jako remedium na pogarszającą się kondycję psychiczną społeczeństwa. Jestesmy dumni, że jako Teatr CHOREA, możemy zostać partnerem tego przedsięwzięcia.

 

 

Jesteś instytucją kultury, osobą związaną ze sztuką? Dołącz do www.wszystkogra.com

 

Informacje na temat pogarszającej się kondycji psychicznej są niepokojące. Dane prezentowane przez ZUS, podczas październikowej konferencji Europejskie Forum Nowych Idei pokazują, że wzrost absencji wynikających ze złej kondycji psychicznej przyrasta w ostatnich trzech latach o 25% rocznie. Można porównać to do pandemii, w tym przypadku, chorób psychicznych. STUDIO teatrgaleria wraz z Fundacją Off School, Fundacją Można Zwariować i firmą szkoleniową Nowe Motywacje zapraszają instytucje kultury z całej Polski i osoby twórcze, do wzięcia udziału w kampanii społecznej „Wszystko gra?”i jej aktywnego wsparcia.

 

– Wybraliśmy to krótkie pytanie jako hasło naszej kampanii społecznej, ponieważ wierzymy, że kultura, w której uczestniczy się na żywo ma ogromny potencjał poprawy dobrostanu psychicznego jej odbiorców. – mówi Natalia Korczakowska, dyrektorka artystyczna STUDIO, inicjatora kampanii społecznej „Wszystko gra?” – Chcemy zmienić stereotyp mówiący, o tym że kultura jest rozrywką elitarną i aktywnością hobbystyczną – zamierzamy pokazać, że powinna być traktowana jako istotny czynnik poprawy stanu zdrowia psychicznego. – dodaje. Naszym zdaniem sztuka, oprócz walorów artystycznych, odgrywa też istotną rolę społeczną, kształtuje proaktywne postawy, wpływa na budowanie wrażliwości i rozładowuje napięcia. Chcemy podnieść świadomość społeczną w tym zakresie. – podkreślaGrzegorz Święch z Fundacji Off School i firmy Nowe Motywacje, które są współorganizatorem kampanii.

 

Raportu „DCMS report: The role of the arts in improving health and wellbeing” (Fancourt, Warren & Aughterson, September 2020) zlecony przez brytyjski rząd, miał odpowiedzieć na pytanie: „Jakie są dowody na rolę sztuki w poprawie zdrowia oraz dobrostanu psychicznego?”. Grupa badaczy zgromadziła dotychczasową wiedzę na temat związku odbioru sztuki i uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych z profilaktyką zdrowia psychicznego. Wyniki dowodzą wyjątkowo pozytywnego działania na spójność społeczną, zapobieganie depresji i alienacji, opóźnienie spadku sprawności poznawczej u osób starszych oraz wsparcie rozwoju poznawczego u dzieci i nastolatków. Do tego sztuka pomaga w regulacji emocji i polepsza relacje interpersonalne u młodych dorosłych. – Sztuka zwiększa satysfakcję z życia i – chociaż nie jest bezpośrednim sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów – wzmacnia człowieka, daje mu narzędzia do lepszego rozpoznawania rzeczywistości i otwiera na nowe i inne doświadczenia. –zaznacza Dorota Dot Okulicz z Fundacji Można Zwariować, jedna z organizatorek kampanii. Wyżej wspomniany raport uprawomocnił i zachęcił lekarzy oraz terapeutów, by w swojej praktyce „przepisywali” odbiór sztuki na żywo.

 

Kampania „Wszystko gra?” ma charakter ogólnopolski.

 

Jej inicjatorami są: STUDIO teatrgaleria, Fundacja Off School, Fundacja Można Zwariować i Nowe Motywacje. Za projekt wizualny kampanii odpowiada Krzysztof „KUKI”Iwański.

 

Akcję wspierają: Dominika Biernat, Magdalena Cielecka, Cleo Ćwiek, Ania Cyklińska, Anna Dzieduszycka, Daniel Dobosz, Patrycja Durska, Joanna Flis, Bartosz Gelner, Marta Malikowska, Marcin Masecki, Marcin Pempuś, Joanna Podgórska, Bartosz Porczyk, Halina Rasiakówna, Sonia Roszczuk, Andrzej Silczuk, Paweł Smagała, Mateusz Smoliński i Marta Ziółek.

  

Do kampanii dołączyli: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Fundacja MALTA, Galeria Labirynt w Lublinie, Komuna Warszawa, Muzeum Karykatury, Muzeum Warszawy, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Nowy Teatr, Teatr Dramatyczny, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,  Teatr Współczesny w Szczecinie, TR Warszawa, Warszawskie Obserwatorium Kultury, Zamek Królewski w Warszawie.

 

Kolejnym krokiem w kampanii będzie włączanie instytucji biznesowych w aktywne wspieranie sztuki.

 

Jeśli jesteś osobą twórczą - zostań osobą ambasadorską projektu, wypełniając krótki formularz: https://forms.gle/HvFQPYULkLPokmzo7.

 

Jeśli reprezentujesz instytucję kultury - zostań instytucją partnerską, wypełniając krótki formularz  https://forms.gle/HvFQPYULkLPokmzo7.

  

Więcej informacji na temat kampanii społecznej znajduje się na stronie: https://wszystkogra.com/ oraz w mediach społecznościowych pod hasztagiem #wszystkogra.

 

Patroni medialni: e-teatr.pl, magazyn PISMO, RzeczpospolitaArchive

Previous news

A7A6487

KARNAWAŁOWA NOCOWANKA-PRZEBIERANKA w Teatrze CHOREA!

miejsce i czas
17-18.02.2023
Teatr CHOREA | Workshops

Zapraszamy dzieciaki od 7 roku życia, na niezwykłą, KARNAWAŁOWĄ NOCOWANKĘ-PRZEBIERANKĘ w Teatrze CHOREA i Fabryce Sztuki w Łodzi! 

image 6483441

Warsztaty wokalne "Śpiewający krąg" z Oleną Kovernik

miejsce i czas
08.02.2023
Fabryka Sztuki w Łodzi | Workshops

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty wokalne "Śpiewający krąg", prowadzone przez wybitną wokalistkę Olenę Kovernik.

LETS MEET UP 1200 x 675 3

LET'S MEET UP 3! / ДАВАЙТЕ ЗУСТРІЧАТИСЯ 3! / PO­ZNAJ­MY SIĘ 3!

miejsce i czas
07.02.2023
Fabryka Sztuki w Łodzi | Project

Za­pra­sza­my na trzecie i ostatnie otwar­te spo­tka­nie sie­ciu­ją­ce dla śro­do­wisk twór­czych z Ukra­iny. / Щиро запрошуємо на ТРЕТЮ і останню відкриту нетворкінг-зустріч для митців та творчих осіб з України. / Fa­bry­ka Sztu­ki in­vi­tes you to the third and last open ne­twor­king me­eting for ar­ti­sts and cul­tu­ral pro­fes­sio­nals from Ukra­ine.