Zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów i koncertów „Pieśni Przejścia” realizowanym przez Teatr CHOREA, w ramach Programu "EtnoPolska 2019", organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.
W ramach 9 spotkań warsztatowo-koncertowych, prowadzonych od połowy września do połowy października 2019 roku, troje artystów - Olga Kozieł, Paweł Grochocki i Paweł Odorowicz - zapraszają do refleksji nad czasem, odchodzeniem i pożegnaniem. Warsztaty i koncerty odbęda się w Grabowie, Wincentynowie, Zapolicach, Osjakowie, Buczku, Opocznie, Wieruszowie, Ozorkowie i Łasku. Zarówno udział w warsztatach jak i wstęp na koncerty jest bezpłatny.
"Pieśni Przejścia" – warsztaty i koncerty ludowych pieśni i tradycji w ramach programu EtnoPolska 2019
Projekt „Pieśni Przejścia” to cykl 9 bezpłatnych warsztatów i koncertów w 9 miejscowościach liczących nie więcej niż 40 tysięcy mieszkańców, poświęconych zanikającej tradycji pożegnania z odchodzącymi bliskimi. Celem projektu jest ochrona, przekaz i promowanie form kultury tradycyjnej oraz poszukiwanie ich miejsca we współczesnej kulturze.
Projekt „Pieśni Przejścia” tworzy troje laureatów Grand Prix Festiwalu "Nowa Tradycja" (największego i najważniejszego festiwalu muzyki folk w Polsce, organizowanego przez Polskie Radio), a także wielokrotnych stypendystów w zakresie kultury. To troje ludzi, dla których tradycja oznacza wspólnotę i szacunek jednostki, teraźniejszość i historię. Przeszłość i przyszłość - tu i teraz. Troje ludzi, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą, intymnością i wrażliwością. Troje ludzi, którzy wspólnie z uczestnikami warsztatów i koncertów, chcą przypomnieć, wzmocnić i ożywić wartość, którą określamy słowem – pożegnanie...
Opis warsztatów
Polska kultura ludowa nasycona jest subiektywnością, wrażliwością i szacunkiem. To pieśni śpiewane w pierwszej osobie - w imieniu odchodzącej czy odchodzącego. Piękno w czystej postaci, rodzące się ze wspomnień, przeżyć, świadomości, związku, społeczności, intymności.
Wiedza i doświadczenie zbudowane podczas badań terenowych i mistrzowskich nauk (Paweł Grochocki i Olga Kozieł) przełamane improwizatorskim i interpretacyjnym kunsztem zawodowego muzyka (Paweł Odorowicz) połączyły się w poszukiwania obecności i świadomości korzeni, oraz ich miejsca w naszym współczesnym życiu. To zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. To słuchanie i bycie słuchanym.
Tym właśnie są warsztaty "Pieśni Przejścia". Śpiewaniem pieśni i wzajemnym uczeniem się. Poszukiwaniem siebie, swojej świadomości, przyglądaniem się sobie przez pryzmat odchodzenia i żegnania. Tak naprawdę to warsztaty z samych nas. O nas samych.
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się, przypomnieć sobie i utrwalić polskie pieśni towarzyszące obrzędom przejścia, w tym unikatowe pieśni funeralne. Wybrane pieśni będą wykonane wspólnie przez artystów i uczestników warsztatów podczas wieczornych koncertów.
Opis koncertu
"Pieśni Przejścia" to koncert zbudowany z polskich pieśni obrzędowych. Minimalistyczny skład sprawdza się w tym przypadku doskonale, a wykonawcy stanowią na scenie kompletną, spójną całość. Paweł Grochocki i Olga Kozieł - zdystansowani badacze i archiwizatorzy polskich pieśni, rejestratorzy życia, śmierci, i historii zaklętych w słowa, na scenie przeprowadzają widzów poza miejsce zwane samym końcem. Tam już czeka Paweł Odorowicz, by - chwilowo puste - miejsce po zapomnianej codzienności zapełnić mieszanką spełnienia, rozdzierającego bólu, ostatecznej tęsknoty, miłości spełnionej i zawiedzionej, jej braku, pogodzeniem i oczekiwaniem…
Grają na najczulszych strunach. W każdy możliwy sposób. Przypominają, że ostateczność jest ostateczna i możemy się tylko z tym pogodzić. I że tylko od nas zależy, jak to zrobimy. Jednocześnie spotkanie z nimi jest bardzo intymne. Jakby przekaz płynący ze sceny był skierowany bezpośrednio do każdego z nas osobno. I od razu docierał do istoty sprawy. Jak ostatnia rozmowa z prawdziwym przyjacielem…
Harmonogram cyklu warsztatów i koncertów
- 15 września 2019 / niedziela / Grabów
godz. 10:00-16:00 - warsztaty, Szkoła Podstawowa imienia Jana Kochanowskiego w Grabowie
godz. 17:00 - koncert, Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Grabowie - 21 września 2019 / sobota / Wincentynów
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Skansen Niebowo w Wincentynowie
godz. 19:00 - koncert, Skansen Niebowo w Wincentynowie - 22 września 2019 / niedziela / Zapolice
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach
godz. 19:00 - koncert, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach - 4 października 2019 / piątek / Osjaków
godz. 10:00-15:00 - warsztaty, Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie
godz. 19:00 - koncert, Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie - 5 października 2019 / sobota / Buczek
godz. 12:00-17:00 - warsztaty, Klub "Nad Stajnią" w Buczku
godz. 19:00 - koncert, Klub "Nad Stajnią" w Buczku - 6 października 2019 / niedziela / Opoczno
godz. 11:00-18:00 - warsztaty, Miejski Dom Kultury w Opocznie
godz. 19:00 - koncert, Miejski Dom Kultury w Opocznie - 11 października 2019 / piątek / Wieruszów
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Wieruszowski Dom Kultury
godz. 19:00 - koncert, Wieruszowski Dom Kultury - 12 października 2019 / sobota / Ozorków
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Ozorkowie
godzina: 18:30 - koncert, Kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Ozorkowie - 13 października 2019 / niedziela / Łask
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Łaski Dom Kultury
godz. 19:00 - koncert, Łaski Dom Kultury
Wstęp na wszystkie warsztaty i koncerty jest otwarty i bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsc.
Zapytania / informacje: grochockiodorowicz@gmail.com
Informacje o twórcach
Paweł Grochocki - śpiewak i nauczyciel śpiewu, psychotanatolog, śpiewak pogrzebowy. Prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Przez 5 lat lider Fundacji „Muzyka Kresów” z Lublina. Lider grup śpiewających tradycyjny repertuar pogrzebowy: Lubelski oraz Krakowski Komitet Pożegnalny. W 2015 otrzymał stypendium MKiDN - "Już idę do grobu" – tradycyjne pieśni pogrzebowe. W 2016 roku zajął II miejsce w kategorii solista podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. W 2017 roku w duecie Grochocki_Odorowicz za program „Pieśni Przejścia” zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Olga Kozieł - śpiewaczka, pedagożka, gra na trąbce i bębenku obręczowym, tańczy. Absolwentka I stopnia Szkoły Muzycznej, Wydziału Pedagogicznego oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka programu Erasmus w Katholieke Universiteit Leuven (Belgia). Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach muzyki ludowej (Wszystkie Mazurki Świata, Najstarsze Pieśni Europy, Festiwal Tradycja w Moskwie), jak i festiwalach muzyki improwizowanej, eksperymentalnej (Umlaut Festival we Paryżu, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Warszawska Jesień, Huddersfield Contemporary Music Festival). Członkini zespołów śpiewaczych (Sekunda Mała, Z Lasu, Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Lubelski Komitet Pożegnalny), kapel (Kapela Basi Michalec, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Warszawsko-lubelska orkiestra dęta), projektów muzycznych (kr39, Trzy dźwięki, Gorzkie Żale, Lithaniae, Lumpeks). Kuratorka cyklu „Koncerty domowe”.
Od kilku lat wyjeżdża na wyprawy po Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Serbii w poszukiwaniu starych melodii, opowieści i tańców. W 2017 roku współprowadziła pilotażowy projekt „Tutejsi. Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liderka projektu „Wołyń w pieśniach” (dwukrotne stypendium Lublina, wydana płyta CD), poświęconego opowieściom i wspomnieniom zachowanym w pamięci przedwojennych mieszkańców województwa wołyńskiego, dziś mieszkających w powiecie chełmskim przy granicy polsko-ukraińskiej, którą naturalnie wyznacza rzeka Bug. W 2019 zdobyła Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja wraz z zespołem Lumpeks. Prowadzi warsztaty śpiewu dla dorosłych i edukację muzyczną dla dzieci.
Paweł Odorowicz - altowiolista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i reżyser nagrań. W swoim dorobku ma ponad 40 wydawnictw CD i DVD. Stypendysta MKiDN (dwukrotnie) i Miasta Lublin (dwukrotnie). Prowadzi warsztaty muzyczne m.in. "Prenataludium" dla niemowląt i przyszłych mam, "Integracja przez rytm", "STOMP" dla młodzieży i dorosłych, czy warsztaty dla seniorów w ramach cyklu "Senorita w Filharmonii" (Filharmonia w Szczecinie). Od 2015 stale współpracuje z Leszkiem Mądzikiem (Scena Plastyczna KUL) jako kompozytor i performer. Od 2014 współpracuje z Teatrem CHOREA jako muzyk, kompozytor i aktor. Współtworzy zespół Dzikie Jabłka specjalizujący się w wybuchowej, wysokoenergetycznej mieszance polskiego i afrykańskiego folku. Pierwsze Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja, oraz nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu z zapisków Oskara Kolberga otrzymał wraz zespołem Trzy Dni Później. W duecie Grochocki_Odorowicz za program "Pieśni Przejścia" zdobył drugie w swojej karierze Grand Prix na tymże festiwalu.
Rysunki: Łukasz Tarkowski
Projekt graficzny: Katarzyna Rosik
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "EtnoPolska 2019".
Informacje o programie EtnoPolska
Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń jest podstawą budowania tożsamości, a wartością nadrzędną staje się odwoływanie do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych, religijnych i kulturowych, w tym mniejszościowych.
Manifestowanie swoich tożsamości odbywa się poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym, które znajduje swój wyraz w organizowaniu wydarzeń i uczestniczeniu w działaniach grup sformalizowanych oraz nieformalnych. Dzięki funkcjonowaniu zespołów folklorystycznych i regionalnych, amatorskich zespołów teatralnych, grup muzycznych, organizacji zrzeszających członków społeczności lokalnych (w tym m.in. Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych) kultywowane są tradycje lokalne i regionalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Ich działalność umożliwia przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty.
Program służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nią, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach.
W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, które w istotny sposób wpływają na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.
Za wartościowe uznaje się także działania związane z inwentaryzacją lokalnych zabytków kultury tradycyjnej, a także tworzenie rejestru zjawisk zaliczanych do niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Program umożliwia również wsparcie zadań, których celem jest uzupełnienie i renowacja strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych prezentujących tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy własnego regionu. Zespoły te poprzez sceniczne kreacje pokazują zróżnicowanie tradycyjnych ubiorów odświętnych, obrzędowych i codziennych, tym samym przyczyniając się do promowania tradycji regionalnych oraz narodowych. Ubiory ludowe powstają we współpracy z lokalnymi twórcami i rzemieślnikami, co przyczynia się do bezpośredniego przekazu tradycji wytwarzania strojów oraz ich zdobnictwa.
Więcej informacji: https://www.nck.pl/programy-dotacyjne-nck/etnopolska