derby chorea1
Homepage / News / "DERBY.Białoczerwoni" na Konferencji UNESCO i EC1

"DERBY.Białoczerwoni" na Konferencji UNESCO i EC1

miejsce i czas
17.09.2015
EC1 Łódź - Miasto Kultury | Performance

W dniach 17 - 18 września, w EC1 Łódź, odbędzie się międzynarodowa konferencja o edukacji artystycznej oraz o twórczym i innowacyjnym społeczeństwie, pod auspicjami UNESCO. W ramach konferencji, w dniu 17 września, o godzinie 20:00, Teatr CHOREA zaprezentuje spektakl "DERBY.Białoczerwoni". Liczba wejściówek na spektakl jest ograniczona. Wejściówki dla chętnych czekają do odbioru w biurze Teatru CHOREA, w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3.

Czym jest edukacja kulturalna i artystyczna w Europie? Narzędzia „design thinking” dla edukacji kulturalnej, warsztat filmowy i spektakl „Derby”. To tylko niektóre punkty międzynarodowej konferencji pt. „Edukacja kulturalna - innowacyjne i kreatywne społeczeństwo. O potrzebie edukacji artystycznej we współczesnej szkole”, którą organizują Polski Komitet ds. UNESCO oraz EC1 – Miasto Kultury. Wydarzenie odbywa się przy współpracy wielu innych renomowanych placówek, wśród których warto wymienić teatry: CHOREA i Szwalnia, łódzki Art_Inkubator, a także muzea: Sztuki oraz Włókiennictwa. W programie znalazły się wystąpienia, które stwarzają możliwość wymiany doświadczeń w skali ponadnarodowej. Nie zabraknie warsztatów dyskusji – angażujących form udziału w konferencji, która w zamyśle organizatorów ma wpłynąć na postrzeganie roli edukacji artystycznej w procesach kształcenia. Rangę konferencji podkreślają patronaty: Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Adresatami konferencji są przede wszystkim nauczyciele wszystkich szczebli szkolnictwa oraz pedagodzy i osoby pracujące z młodzieżą i wszyscy zainteresowani tematem. Konferencja jest dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2015.

http://www.ec1lodz.pl/Sztuka_w_szkole_W_EC1_Lodz_o_edukacji_artystycznej_oraz_o_tworczymi_innowacyjnym_spoleczenstwie,6,241

„DERBY.BIAŁOCZERWONI” - spektakl Teatru CHOREA

Najważniejszym motywem tego projektu jest próba zdefiniowania tożsamości wyklętych naszego miasta. Spektakl opowiada o Łodzi i o tych, którzy się tu urodzili i którzy nierozerwanie się z nim identyfikują. Ale według własnych wzorów, nie do końca rozszyfrowanych i nie do końca akceptowanych przez ogół. To historia miasta przeciętego na pół. „DERBY.BIAŁOCZERWONI" to opowieść o dwóch plemionach kibiców zamieszkujących Łódź; o ich duchowych zmaganiach i społecznych frustracjach, o ich tożsamościowym etosie i osobistej dumie, o ich świadomej rywalizacji i mimowolnej wspólnocie. O specyficznym patriotyzmie i wyklętych bohaterach, których potrzebują kibice jako swoich idoli. Ale, czy naprawdę chodzi tylko o nich? W naszym spektaklu dziennikarska sensacja przerodzi się w romantyczny dramat, a dosłowna relacja okaże się metaforyczną przypowieścią o siłach, które rządzą tym miastem. I znowu: czy tylko tym? Ślady tej niekończącej się wojny widzimy przecież na murach każdego miasta w naszym kraju. Milcząco przyjmujemy, że klubowe znaki malują na ścianach jacyś „oni”, obcy i demoniczni kibole. A przecież w powstańczej kotwicy i w gwieździe Dawida zaszyfrowane są obawy i nadzieje wspólnoty, której granice sięgają znacznie dalej w przestrzeni i w czasie. Ten spektakl jest więc próbą symbolicznego przekroczenia podziałów, a zarazem rzeczywistą próbą zajrzenia na drugą stronę muru oddzielającego widzów od uczestników. Spróbujemy odnaleźć i zrozumieć ludzi, których boimy się poznać, a którzy współtworzą tożsamość Łodzi i odciskają swoje piętno na duchu i murach tego miasta.

Spektakl powstał na zlecenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur i został zrealizowany w ramach projektu "Podwórka" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera odbyła się w ramach edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur w czerwcu 2015 roku.  

Reżyseria: Tomasz Rodowicz
Tekst: Artur Grabowski
Asystent reżysera: Marta Rakowska
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Choreografia: Adrian Bartczak, Elina Toneva
Scenografia: Tomasz Rodowicz
Plakat, foto, wykonanie scenografii: Kamila Turkowska
Kostiumy: Ewelina Malinka
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Produkcja: Majka Justyna, Dominika Krzyżanowska (Fabryka Sztuki w Łodzi) 

OBSADA: Narrator/dziennikarz: Jakub Krawczyk, Konrad/raper: Michał Jóźwik (PWSFTviT w Łodzi), Ojciec Sebastiana/kibic/raper: Łukasz Bzura (Teatr Pinokio), Prowodyr/raper: Piotr Osak (Teatr Pinokio), Nikt: Michał Śliwa (PWSFTviT w Łodzi), Kibic/ świadek: Cezary Kołacz (PWSFTviT w Łodzi), Kibic/ świadek - Tomek Marczyński (PWSFTviT w Łodzi), Policjant/Sędzia - Tomasz Marczyński (PWSFTviT w Łodzi), Dziennikarka: Majka Justyna (Teatr CHOREA), Student: Adam Biedrzycki (Teatr CHOREA), Fanatyk - Adrian Bartczak (Teatr CHOREA), Sebastian: Remigiusz Pilarczyk, Babcia: Marta Rakowska, Wnuczka: Joanna Kosiarkiewicz, Dziewczyny kibiców: Aleksandra Przesław (PWSFTviT w Łodzi), Diana Krupa (PWSFTviT w Łodzi), Ewa Wróblewska (Teatr Pinokio), Zadymiarze: Ewa Otomańska, Marta Kaczmarek, Damian Kukiałka, Piotr Fraszczyński
Chór CHOREI: Elina Toneva, Milena Kranik, Joanna Kłos, Jacek Czapnik, Jacek Witych, Marcin Kobyliński, Janek Caban, Anna Przybyt, Ola Szałek

Archive

Previous news

1.1

TAKE OVER on Info Day Creative Europe Programme

miejsce i czas
08.09.2015
Hotel Sofitel Warsaw Victoria | Project

The Info Day of Creative Europe Programme will be concentrated on presenting the assumptions and the current guidelines of two Programme components: CULTURE and MEDIA. It is also an opportunity for individual consultations, sharing experiences, learning about other projects co-financed by the Creative Europe Programme, establishing new contacts and exchanging the knowledge and experience within Programme sectors.

Edi1

Fringe Festival and TAKE OVER Meeting

miejsce i czas
04.09.2015
Art_Inkubator in Art Factory in Lodz | Project

On 25-29 August a few people from our Take Over Youth Board, together with the coordinators of TAKE OVER Project visited Edinburgh at Fringe Festival, one of the most important and certainly the most interesting theater event in the world.

11207352 1026878054023463 6708693482608118647 n

Ło Matko Polko! in September

miejsce i czas
01-24.09.2015
Muzeum Kinematografii, Park Źródliska, Art Factory | Workshops

Ło Matko Polko!' project is a series of animation activities such as workshops, creative meetings, joint exhibition visiting and movies watching aimed mainly to parents and children aged 0-3 years. We would like to invite mothers and fathers with children 0+ for each event. We will run 'Baby Cafe' on teh spot, in which the participants will be able to drink herbal tea or coffee and to meet other parents.