Twórcy: Teatr CHOREA
Opieka artystyczna: Tomasz Rodowicz
Interwencje reżyserskie: Łukasz Kos
Opieka muzyczna: Grzegorz Wierus
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski, Maciej Rychły, muzyka tradycyjna
Choreografia: Dorota Porowska, Sara Kozłowska, Teatr CHOREA
Światło: Kamil Urbanowicz
Dźwięk: Marcin Dobiś Dobijański
Wizualizacje: Kamil Wallace
Obsada: Janusz Adam Biedrzycki, Maja Caban, Joanna Chmielecka, Joanna Filarska, Julia Jakubowska, Sara Kozłowska, Małgorzata Lipczyńska, Maciej Maciaszek, Anna Maszewska, Ewa Otomańska, Magdalena Paszkiewicz, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz, Ola Shaya, Elina Toneva + Stara Gwardia i Zaproszeni Goście
Producentka: Ola Shaya
Premiera: 23 sierpnia 2024, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy, Fabryka Sztuki w Łodzi
Czas trwania: 180 minut
Wiek widzów: 12+
"What’s Demeter?"...
Ten wieczór jest spotkaniem CHOREI. To wydarzenie zbudowane z cytatów i wyimków z najważniejszych spektakli, koncertów i projektów, tworzących naszą 20-letnią historię. Osią, a właściwie nicią, na którą będziemy nanizywać te wydarzenia, będzie starożytna Grecja, od której razem zaczynaliśmy i która pierwotnie wyznaczała nam kierunek - jej muzyka, śpiew, taniec i dramat. Zaczniemy od tego źródła, które stopniowo będzie się przejawiać jako kontrapunkt i dopełnienie nowych odsłon fragmentów choreicznych spektakli i koncertów. Fragmentów wybranych przez każdego z aktorów CHOREI, jako ważne i osobiście znaczące na naszej wspólnej drodze.
Wieczór otworzymy homeryckim “Hymnem do Demeter”, która jest “Muzą” tegorocznej edycji Festiwalu RPS. Ta mityczna postać, uosabia opowieść o utracie i odzyskaniu, tłumaczy nierozerwalny związek życia i śmierci, odchodzenia, umierania i odradzania się, budzenia do nowego witalnego cyklu. Gubienia sensu życia i odnajdywania go na nowo. To też nasza historia.
Nie tworzymy jednak nowego spektaklu, ani nowej składanki czy puzzli z dawnych historii CHOREI. To praca z indywidualną i zbiorową pamięcią minionych i aktualnych kreacji, procesów i doświadczeń każdego z artystów, lub jak kto woli - robotników sztuki - czyli każdego z członków zespołu, który obecnie tworzy firmę znaną pod nazwą “CHOREA”.
Esencją tego wieczoru będą pieśni, obrazy, dźwięki, słowa, fragmenty, gesty chwilowych postaci, formowane jakby z papier mâché, ulegające nieustannym, dziwnym przemianom - jak u Schulza, kwestionujące same siebie, niekompletne, dwuznaczne, ale i pełne entuzjazmu i nadziei. Bez chronologii, logiki i konsekwencji.
W ciągu dwóch godzin nie da się opowiedzieć naszych 20 lat, ale da się pokazać ludzi i ich pasje, da się z nimi spotkać, w tym co dla nich jest i było najistotniejsze na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.