Wiatr 19
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Wiatr w sosnach" w Krakowie

Spektakl "Wiatr w sosnach" w Krakowie

miejsce i czas
11.01.2007
CSW, Kraków | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu "Wiatr w sosnach" Teatru CHOREA, w reżyserii Igi Załęcznej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

 

data: 11 stycznia 2007
miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej w Krakowie

 

"Wiatr w sosnach", dramat należący do repertuaru teatru Nō, opowiada o miłości dwóch sióstr do jednego mężczyzny. Odejście i nagła śmierć kochanka narusza doskonały kształt relacji między bohaterkami. Kobietom pozostaje jedynie istnienie wobec braku, pustki. Z czasem sposobem funkcjonowania staje się ciągłe wspominanie, życie na granicy przeszłości. Jedyny kontakt z teraźniejszością mogą mieć poprzez ciało – materię, która, póki żyje, jest bezlitosnym dowodem „tu i teraz”. Ciało, fizyczny akt staje się próbą powrotu do teraźniejszości, możliwością ponownego jej odczuwania. Bliźniaczo podobną historią jest opowieść o losach królowej Laodamii z dramatu Stanisława Wyspiańskiego Protesilas i Laodamia. Bohaterka utworu, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią swego męża, odprawia na jego grobie pogański obrządek zaduszny, aby zwabić zmarłego z zaświatów. Uwolnienie od pięknej, ale dręczącej przeszłości odbywa się przez doświadczenie śmierci. Po pierwsze przez kontakt ze zmarłym, a po drugie w akcie samounicestwienia. Laodamia zyskuje spokój, zaprzeczając życiu. Myślom, dawno już zagubionym w nieprzerwanym wspominaniu, oddaje martwe ciało. Historie kobiet, o których mówi spektakl, to historie desperackich prób powrotów do siebie, do „ja”, które jest oswojone i bezpieczne. To opowieść o potrzebie przerwania krzyku, który od tak dawna wydobywa się z gardła, że staje się jedynym głosem ludzkim.

 

Reżyseria: Iga Załęczna
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski, Sebastian Klim, Maciej Maciaszek, Łukasz Wójcicki 
Choreografia: Anna Bogdanowicz, Iga Załęczna 
Obsada: Anna Bogdanowicz, Iga Załęczna
Premiera: 10 listopada 2006, Teatr Nowy w Łodzi

 

Archiwum

poprzednie aktualności

FXkjghkfghCD0012

Spektakl "Taniec Lasu" w Warszawie

miejsce i czas
24-26.11.2006
Teatr Montownia, Warszawa | Spektakl

Zapraszamy na pokazy spektaklu "Taniec lasu" stworzonego we współpracy Teatru CHOREA i Teatru Limen, w reżyserii Kana Katsury, w Teatrze Montownia w Warszawie.

DSCF2316

Spektakl "Bakkus" w Łodzi

miejsce i czas
21.11.2006
AOIA, Łódź | Spektakl

Zapraszamy na pokazy spektaklu "Bakkus", stworzonego we współpracy Teatru CHOREA i grupy Earthfall, w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

DSCF2488

Polska premiera spektaklu "Bakkus"

miejsce i czas
17.11.2006
Teatr Współczesny we Wrocławiu | Spektakl

Zapraszamy na polską premierę spektaklu "Bakkus", stworzonego we współpracy Teatru CHOREA i grupy Earthfall, w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.