18 08 29 balet
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Po Ptakach" w Łodzi

Spektakl "Po Ptakach" w Łodzi

miejsce i czas
02.06.2006
Teatr Nowy w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na spektakl "Po Ptakach / After the Birds" Teatru CHOREA i Earthfall Dance, w Teatrze Nowym w Łodzi.

 

data: 2 czerwca 2006
miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

 

Spektakl "Po Ptakach" jest drugą częścią tryptyku realizowanego wspólnie przez CHOREĘ i Earthfall, wynikiem kolejnego międzynarodowego projektu teatralnego, powstałego we wrześniu 2005 roku w Cardiff (Walia). Oba zespoły, posługujące się zupełnie odmiennymi estetykami i metodami pracy, stworzyły wspólnie nowy język na pograniczu gatunków i stylów. CHOREA i Earthfall konfrontują antyczną grecką pieśń chóralną ze współczesną muzyką, choreografią przestrzeni miejskiej i lękami dzisiejszego świata.

 

Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: co zostało nam dzisiaj po Ptakach Arystofanesa, po starożytnych Grekach i ich kulturze, co mamy z nimi wspólnego? Pamiętajmy, że Ateny za życia Arystofanesa przechodzą czas wyniszczających wojen ze Spartą, czas rozpadającej się demokracji, kryzysów politycznych, spisków i walki o władzę różnych stronnictw politycznych. Kruszą się wartości społeczne i religijne. W takich okolicznościach zawsze pojawiają się przewodnicy do nowego wspaniałego świata, który ma szanse powstać na gruzach starego, dzięki utopijnym ideom, populistycznym hasłom, manipulacjom i ustawieniu się dokładnie pomiędzy tymi, którym się udało, a tymi, którzy są przegrani. Jedni bez drugich nie mogą żyć, więc tam, gdzie ich drogi się przecinają, trzeba tym pierwszym odbierać władzę, a tym drugim marzenia. Całość otoczyć murem, rozstawić straże i strzec się obcych, jak to jest w Chmurokukułczynie – idealnym nowym państwie Arystofanesa. Ale zza wysokiego muru bogowie wyglądają na skorumpowanych idiotów, a ludzie na okradzionych z marzeń karłów. Czy raj na ziemi można dzisiaj budować tylko za kolczastymi drutami, czy wszystkie wizje uzdrawiania świata w trakcie realizacji stają się zawsze tak samo gorzkie i groźne? W tym spektaklu granym w postkomunistycznym państwie, w dobie globalnego terroryzmu pytamy o to nie tylko Arystofanesa…

 

Twórcy: Teatr CHOREA, Earthfall
Reżyseria: Jessica Cohen, Jim Ennis, Tomasz Rodowicz
Muzyka: Maciej Rychły
Choreografia: Jessica Cohen, Jim Ennis, Suzanne Firth, Cai Tomos, CHOREA
Światło i dźwięk: Tomasz Krukowski, Marcin Dobijański
Obsada: Dominika Krzyżanowska Gorzkiewicz, Joanna Chmielecka, Małgorzata Lipczyńska, Dorota Porowska, Izabela Śliwa, Elina Toneva, Iga Załęczna, Janusz Adam Biedrzycki, Hubert Domański, Paweł Korbus, Tomasz Krzyżanowski, Maciej Maciaszek, Sean Palmer, Tomasz Rodowicz

Premiera: 09-14 grudnia 2005, Teatr Współczesny, Wrocław; Teatr Nowy Praga, Warszawa

 

Archiwum

poprzednie aktualności

dawid kozowski4

Spektakl "Tezeusz w Labiryncie" w Rybniku

miejsce i czas
14.05.2006
Festiwal Sztuki Teatralnej, Rybnik | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu "Tezeusz w Labiryncie" Teatru CHOREA, w reżyserii Doroty Porowskiej i Elżbiety Rojek, na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku.

chorea kkthd

"Orkiestra Antyczna", "Tańce Labiryntu" i spektakl "Po Ptakach" w Walii

miejsce i czas
02-11.04.2006
Bracon, St.Donats, Aberythswyth, Druidstone | Projekt

W kwietniu 2006 Teatr CHOREA wyrusza w artystyczną podróż do Walii, w odpowiedzi na zaproszenie grupy Earthfall i CPR, we współpracy z Instytutem Polskim w Londynie. Podczas podróży zaprezentujemy spektakl "Po Ptakach" i koncerty "Orkiestry Antycznej" w Bracon, St.Donats, Aberythswyth i Druidstone.

cialo3

Pokazy i warsztaty Teatru CHOREA

miejsce i czas
13.01-26.11.2006
Warsztat

Zapraszamy na warsztaty, spotkania i pokazy pracy, przygotowywane w 2006 roku, przez Teatr CHOREA.