Chorea 151fot.Dawid Koniecki
Strona główna / Aktualności / Premiera Koncertu Pieśni Antycznych - "Antyk A! Kapella"

Premiera Koncertu Pieśni Antycznych - "Antyk A! Kapella"

miejsce i czas
30.07.2011
Arkania, Nieborów | Koncert

Zapraszamy na premierę Koncertu Pieśni Antycznych - "Antyk A! Kapella" Teatru CHOREA, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Krzyżanowskiego, w Arkadii w Nieborowie, w ramach 12 Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

 

data: 30 lipca 2011
godzina: 18:00

miejsce: Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Przybytek Arcykapłana, 12 Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" 

 

"Dopóki żyjesz, bądź promienny. Nie zamartwiaj się nawet przez chwilę. Życie dane nam na krótko, czas w końcu zażąda jego zwrotu..." - mówi jedna ze starożytnych pieśni Seikilosa, pochodząca z I w. n.e.

 

Występujący podczas plenerowego koncertu w Arkadii artyści Teatru CHOREA już na początku swojej pracy odwoływali się do tradycji antycznych. Grupa powstała z połączenia dwóch formacji - Orkiestry Antycznej i Tańców Labiryntu. Oba zespoły, prezentujące niegdyś odrębny repertuar, połączyły się i stworzyły widowisko zainspirowane muzyką antycznej Grecji. Dziś artyści są jednym z nielicznych zespołów na świecie, który posiada w swoim repertuarze taką muzykę na stałe. Prowadząc badania nad źródłami tańca i muzyki, artyści teatru eksplorowali kulturę Antyku, a główny nacisk w swoich przedstawieniach kładli nie na dosłowne rekonstruowanie antycznej formuły, ale na twórcze podejście do zagadnień antyku. W ten sposób połączyli formy współczesnego teatru -  nowatorskie techniki ruchu i tańca, nowoczesną muzykę ze współczesnym materiałem literackim - zgodnie z ideą antycznej trójjedni: ruchu, śpiewu i słowa.

 

W programie koncertu znajdą się m.in.: fragmenty "Hymnów Delfickich" Atenajosa i Limeniosa z 127 r. p.n.e., fragmenty chórów z "Antygony" Sofoklesa i "Bachantek" Eurypidesa, Pieśń Seikilosa z I w. n.e. oraz fragment "Met Emoi" z "Ifigenii w Aulidzie" Eurypidesa, pochodzącej z II w. p.n.e. W świat sztuki antycznej wprowadzi nas Tomasz Rodowicz, założyciel Teatru CHOREA. Nieparzyste rytmy, wibrujące współczesną energią melodie, odczytane z papirusów i kamieni sprzed dwóch i pół tysiąca lat, zaskakująca muzyka spleciona z żywiołem ciała w nierozerwalną całość, śpiewacy, tancerze i muzycy - to wszystko sprawi, że poczujemy się jak w prawdziwym antycznym teatrze.

 

Teatr CHOREA od wielu lat interesuje się muzyką antycznej Grecji, będącą niezwykle cennym dziedzictwem kultury i jednym z najstarszych ocalałych zapisów muzyki europejskiej. Początkowo była to głównie praca nad pieśniami, tekstami antycznych dramatów, rekonstrukcja antycznych instrumentów. Obecnie, po latach pracy nad pieśniami i tekstami antycznymi, artyści Teatru CHOREA przygotowali zupełnie nową ich aranżację. Źródłowe formy muzyczne, pochodzące z najstarszych tradycji europejskich, ulegają dynamicznej, współczesnej dźwiękowej transformacji. Koncert w wykonaniu artystów CHOREI zrodził się z potrzeby skonfrontowania antycznego materiału z nowoczesnym brzmieniem. „Stary” materiał we współczesnych aranżacjach daje niezwykłą muzyczną miksturę orientalnej melodyki, intrygującej harmonii i bliskowschodniej rytmiki.

 

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Krzyżanowski
Występują: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Hubert Domański, Joanna Filarska, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Joanna Kłos, Milena Kranik, Dominika Krzyżanowska Gorzkiewicz, Tomasz Krzyżanowski, Maciej Maciaszek, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz, Elina Toneva
Światło i dźwięk: Tomasz Krukowski
Premiera: 30 lipca 2011, Arkadia, Nieborów, 12 Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski"

 

Archiwum

poprzednie aktualności

IMG 0012 copy

Koncert zespołu The Blue Rabbit

miejsce i czas
23.07.2011
Willa Grohmana, Łódź | Koncert

Zapraszamy na premierę koncertu zespołu “The Blue Rabbit”, w Willi Grohmana w Łodzi, w ramach LETNISKA KSIĘŻY MŁYN.

DSC01179

Spektakl "Upadek" w Łodzi

miejsce i czas
16.06.2011
Teatr CHOREA | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu "Upadek" Teatru CHOREA, reżyserii Magdaleny Paszkiewicz i w wykonaniu Janusza Adama Biedrzyckiego, na scenie Fabryki Sztuki w Łodzi.

upadek 1

Spektakl "Upadek" w Skierniewicach

miejsce i czas
12.06.2011
Festiwal Poszukiwanie Alternatywy, Skierniewice | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu "Upadek" Teatru CHOREA, reżyserii Magdaleny Paszkiewicz i w wykonaniu Janusza Adama Biedrzyckiego, na Festiwalu Teatralnym Poszukiwanie Alternatywy 2011, w Teatrze Realistycznym w Skierniewicach.