IMG 3387
Strona główna / Aktualności / Walijska premiera spektaklu "Hode Galatan"

Walijska premiera spektaklu "Hode Galatan"

miejsce i czas
21.11.2003
St Donats Art Centre, Walia | Spektakl

Zapraszamy na walijską premierę spektaklu "Hode Galatan", stworzonego we współpracy Teatru CHOREA i grupy Earthfall, w St Donats Art Centre w Walii.

 

data: 21 listopada 2003
miejsce: St Donats Art Centre, Walia

 

Najważniejszym impulsem, który wyznaczał nam kierunek realizacji tego projektu było pytanie o sens i znaczenie, jakie w XXI wieku dla współczesnego człowieka może mieć Antyk i jego muzyka. Na to pytanie próbowaliśmy odpowiadać z perspektywy artystycznej, antropologicznej i historycznej, dlatego do projektu zaprosiliśmy jeden z najlepszych brytyjskich teatrów tańca – grupę Earthfall. Zadaniem artystów z Earthfall było „przeczytanie” muzyki Orkiestry Antycznej językiem współczesnego tańca, poetyką ruchu dzisiejszego, nowoczesnego performera. Połączenie tych najstarszych pieśni świata z najnowszymi technikami ruchu ludzkiego ciała było odważnym eksperymentem, który dał owoc w formie spektaklu "Hode Galatan". Wiodącym aktorem spektaklu jest chór – metonimia społeczeństwa – który wielokrotnie rozpada się i wiąże na nowo wokół szczątków rytuału, którego dziś nikt już nie jest w stanie odtworzyć. Chaos, bezradność i agresja narastają we współczesnym człowieku, pozbawionym narzędzi porządkowania świata. Pozostały tylko ślady pieśni, których pierwotne funkcje i siła niemal już się zatarły. Ich pozostałości rodzą niszczącą moc.

 

Spotkanie z Earthfall przy tym projekcie było realnym, choć nieformalnym, początkiem CHOREI.

 

Twórcy: Teatr CHOREA, Earthfall
Reżyseria: Jim Ennis, Jessica Cohen, Tomasz Rodowicz
Muzyka: Maciej Rychły
Choreografia: Jessica Cohen, Jim Ennis, Cai Tomos, CHOREA 
Obsada premierowa: Anna Dąbrowska, Paulina Matuszewska, Dagmara Nakonieczna, Elżbieta Rojek, Agnieszka Szablewska, Elina Toneva, Katarzyna Tadeusz, Piotr Furtak, Tomasz Krzyżanowski, Sean Palmer, Grzegorz Pawłowski, Maciej Rychły

Premiera: 21 listopada 2003, (St Donats Art Centre, Walia), 14-15 lutego 2004, (Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski, Warszawa)

 

Spektakl został zrealizowany w ramach projektu europejskiego Kultura 2000: Nieznane źródła muzyki europejskiej - Antyczna Grecja.

 

Archiwum