Teatry Otwarcie
Strona główna / Aktualności / W teatrze jest bezpiecznie

W teatrze jest bezpiecznie

miejsce i czas
23.02.2021
Teatr CHOREA | Warsztat

Drodzy Widzowie! Chcemy grać, chcemy pracować, chcemy Was spotykać, chcemy być otwarci - bo w teatrze jest bezpiecznie i potrafimy o to zadbać.

 

Dlatego publikujemy ważny list, sporządzony przez Zespół Ekspercki do spraw sytuacji teatrów w pandemii, pracujący przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

 

"Droga Publiczności!

 

Po wielu miesiącach oczekiwania i niepewności od 12 lutego 2021 roku teatry w Polsce mogą znów zapraszać publiczność do swoich siedzib, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i z uwzględnieniem ograniczonej ilości miejsc na widowniach. Czekamy na regularne spotkania na żywo z Wami już prawie rok. Czas lockdownu wykorzystaliśmy na przygotowania do tego, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie w przestrzeni teatralnej, ale także pracowaliśmy i przygotowywaliśmy premiery. W pierwszych 10 dniach od umożliwienia nam organizacji wydarzeń artystycznych w teatrach całej Polski odbyło się aż 32 premierowych wieczorów, a w 114 teatrach w 39 miastach zagraliśmy aż 584 spektakle. Szacujemy, że w tym czasie około 55 tysięcy osób spędziło wieczór w teatrze.

 

W 2015 roku - pod hasłem Przeżyjemy w teatrze! - świętowaliśmy w Polsce jubileusz 250-lecia teatru publicznego. Okazuje się, że były to słowa prorocze. Dzisiaj, w dobie pandemii COVID-19, teatr jest miejscem bezpiecznym i jedną z ostatnich enklaw życia zbiorowego.

 

Mimo szerokiej skali działalności od początku pandemii COVID-19 nie pojawił się (w Polsce i na świecie) żaden potwierdzony naukowo dowód ani żadne opublikowane badanie, które łączyłoby działalność teatralną z rozwojem sytuacji epidemicznej. Nie potwierdzają tego także przykłady krajów, które walcząc z pandemią, zostawiły otwarte drzwi do teatrów. Rygorystycznie przestrzegamy przepisów sanitarnych w obrębie widowni, na scenie i w kulisach. Nauczyliśmy się funkcjonować w nowej rzeczywistości.

 

Od ponad 255 lat teatr w Polsce pełni kluczową rolę w stabilizacji sytuacji społecznej i ekonomicznej. Służy integracji nas wszystkich, buduje wspólnotę, wzmacnia relacje. Mamy na to niezbite dowody - także dziś, dzięki Wam, nasza Droga Publiczności. Jesteśmy dumni, że teatralna społeczność w naszym kraju jest tak liczna. Wasza obecność i zaangażowanie utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy potrzebni.

 

Czekamy na Was w prawie tysiącu teatrów - samorządowych, narodowych, fundacyjnych, stowarzyszeniowych, niezależnych - w całej Polsce.

 

Do zobaczenia!"

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

IMG 20210225 132218

Warsztaty Teatru CHOREA w Chorwacji

miejsce i czas
22.02-03.03.2021
Osijek, Zagrzeb | Warsztat

W dniach od 22 lutego do 3 marca 2021 Teatr CHOREA odwiedził miasta Osijek i Zagrzeb w Chorwacji.

Schulz Petla foto HOLLYBABA 20

"Schulz: Skrawki" i "Schulz: Pętla" online

miejsce i czas
18-20.02.2021
Teatr CHOREA | Spektakl

Zapraszamy na instalację performatywną "Schulz: Skrawki" online oraz spektakl "Schulz: Pętla" online, w reżyserii Konrada Dworakowskiego, w wykonaniu Teatru CHOREA.

A7A7540

Spektakl "Salto mortale" online

miejsce i czas
11-13.02.2021
Teatr CHOREA | Warsztat

Zapraszamy na spektakl "Salto mortale" online, w wykonaniu Majki Justyny z Teatru CHOREA, w choreografii Joanny Jaworskiej-Maciaszek.