Festiwal Ksiaki Obrazkowej dla Dzieci Kropka + Kreska 3
Strona główna / Aktualności / Festiwal "Kropka i Kreska"

Festiwal "Kropka i Kreska"

miejsce i czas
01-17.09.2017
Fabryka Sztuki w Łodzi | Projekt

Zapraszamy do udziału w 1. edycji Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „KROPKA + KRESKA”.

 

Książka obrazkowa stanowi obszar pierwszych kontaktów dziecka ze sztuką. Jest narzędziem wprowadzającym w świat pojęć i emocji. Prezentując i porządkując otaczający świat, rozwija w dziecku wyobraźnię, kształtuje gusta estetyczne i uwrażliwia na sztukę. W Polsce książka obrazkowa to prężnie rozwijający się gatunek twórczości. W ostatnich latach obserwowany jest jego prawdziwy rozkwit. Pojawili się młodzi, wybitni ilustratorzy, powstały nowe wydawnictwa publikujące ambitne i oryginalne książki dla dzieci. Polscy twórcy zaczynają wydawać swoje książki zagranicą i zdobywają międzynarodowe nagrody, w tym te najważniejsze – książkowe Oskary – Bologna Ragazzi Award.

 

Podczas Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „KROPKA + KRESKA” zaprezentujemy książki, które zostały opracowane z wielką dbałością. W interaktywny, przystępny sposób pokażemy prace wyjątkowych ilustratorów: Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo, Małgorzaty Gurowskiej, Katarzyny Boguckiej, Marty Ignerskiej, Aleksandry Cieślak, Agaty Królak, Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej, Magdy Jurek, Marii Dek oraz Macieja Blaźniaka. Pokazując książki piękne, mądre i zabawne, chcemy zainspirować do sięgania po wartościową, ambitną i ciekawą literaturę. Zaprosimy do wspólnej zabawy w świecie książki obrazkowej dla dzieci.

 

Pola Amber
Dyrektorka Artystyczna Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „KROPKA + KRESKA”

 

 

Festiwal Ksiaki Obrazkowej dla Dzieci Kropka + Kreska cover

 

 


PROGRAM FESTIWALU

 

1 września (piątek)

 

 • 17:00 – huczne otwarcie festiwalu z toastem wzniesionym prawdziwą, domową lemoniadą (przepis znajdziecie na wystawie!) i wernisaż wystawy. Przyjdźcie koniecznie! Będą niespodzianki dla dużych i małych uczestników wydarzenia!

 • 18:00 – „Bajkowanie piątkowe" – seans z bajkami i muzyką na żywo. Uwaga wielbiciele „Prosiaczka” Oli Woldańskiej-Płocińskiej – czeka Was nie lada gratka! Prowadzenie: Kalina i Patryk Zakroccy, czyli twórczy duet córeczki i taty.

 

2 września (sobota)

 

 • 11:00 – „Lokomotywa/ideolo” – warsztaty plastyczno-ideologiczne dla dzieci powyżej 9 roku życia. Prowadzenie: Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszta.

 

 • 16:00 – „Bajkowanie sobotnie" – seans z bajkami i muzyką na żywo. Uwaga, jeśli obawiacie się powtórki ze spotkania piątkowego – nic bardziej mylnego! Seans oparty jest na innych bajkach niż spotkanie piątkowe. Czekają na Was nowe historie ze świata fantazji i bajki oraz nowa muzyka. Prowadzenie: Kalina i Patryk Zakroccy, czyli twórczy duet córeczki i taty.

 

3 września (niedziela)

 

 • 11:00 – niedzielny poranek z Małym Teatrem Ilustracji. „Ptasie Historie” – spektakl i warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat.

 

4 września, (poniedziałek)

 

 • 11:00 – poniedziałkowy poranek dla przedszkolaków z Małym Teatrem Ilustracji „Ptasie Historie” – spektakl i warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat.

 

 • 17:00 – poniedziałkowe popołudnie dla starszaków z Małym Teatrem Ilustracji. „Historia Kamishibai” i „Bajka o Utopcu" – spektakle i warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat.

 

6 września (środa)

 

 • 18:00 – bardzo ciekawy wykład pt. „Książka obrazkowa: o czym i dla kogo” dla rodziców, dziadków i nauczycieli, czyli dla wszystkich zainteresowanych tematem dorosłych. Prowadzenie: Magdalena Sikorska

 

7 września (czwartek)

 

 • 18:00 – „O symbolach, kobiecości, ciemnym lesie i nowych książkach” – spotkanie z Damami Polskiej Ilustracji Książkowej: Iwoną Chmielewską i Joanną Concejo. Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda

 

8 września (piątek)

 

 • 17:00 – międzypokoleniowe warsztaty pt. „Jakimi literami powiesz komuś coś miłego?”. Uwaga dzieciaki – bierzcie na warsztaty babcie, dziadków i rodziców! Prowadzenie: Aleksandra Cieślak

 

9 września (sobota)

 

 • 11.00 – warsztaty „Disco, disco z Koalą Rufusem i Olą Cieślak” dla małych imprezowiczów powyżej 2 roku życia.

 

10 września (niedziela)

 

 • 16:00 – „Widzieć więcej. O możliwościach książki obrazowej i szansie na nową edukację”. Uwaga, będzie bardzo ciekawie, a warsztat potrwa aż cztery godziny! Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda

 

12 września (wtorek)

 

 • 17:00 – na festiwalu pojawi się… Skrzat Makówka z „poczytanką” pt. „Nie taki wilk straszny, jak go malują”. Ta „poczytanka” najbardziej zainteresuje dzieci w wieku 4–6 lat.

 

13 września (środa)

 

 • 17:00 – „Duże »ja«”. Prowadzenie: Maria Dek. Zapraszamy dzieciaki w wieku 4–7 lat.

 

14 września (czwartek)

 

 • 18:00 – Pani Zorro zaprasza na pierwszą lekcję czytania, czyli wykład dla dorosłych pt. „Książki obrazkowe – obrazki dla dzieci?”. Prowadzenie: Monika Obuchow

 

15 września (piątek)

 

 • 17:00 – twórcze spotkanie dla przyszłych wydawców „Jak zrobić książkę?”. Prowadzenie: Joanna Guszta. Spotkanie dla dzieci w wieku 4–7 lat.

 

16 września (sobota)

 

 • 18:00 – Awangardowa dobranocka, czyli „Performatywne czytanie bajek Kołakowskiego z pokazem ilustracji Pawła Pawlaka i muzyką/dźwiękami na żywo”. Prowadzenie: Dorota Porowska i Sebastian Mac

 

17 września (niedziela)

 

 • Skromne zakończenie festiwalu, czyli ostatni moment, aby zwiedzić wystawę.

 

 

 

OPISY WYDARZEŃ

 

 • WARSZTATY

 

„Disco, disco z Koalą Rufusem” / Aleksandra Cieślak

Misiowe maski, kolorowe czapeczki, malowane pyszczki – pod okiem autorki książki „Koala disco” dzieci przygotują się na imprezę u koali! A potem… tańce, hulanki, swawole, gry i zabawy w rytmie disco.

 

„Duże »ja«” / Maria Dek

Wyruszamy w wizualną podróż, w czasie której każdy stworzy autoportret z przyszłości. Kto będzie nosił czapkę alpinisty, a kto elegancki kapelusz? Czy ktoś z nas zapuści wąsy? Na jaki kolor ufarbuję włosy? Czy będę nosić okulary do czytania? W czasie warsztatów wykleimy i namalujemy nasze plany, pomysły i marzenia na wielkoformatowych autoportretach.

 

„Jakimi literami powiesz komuś coś miłego?"/ Aleksandra Cieślak

Warsztaty inspirowane „Książką do zrobienia” (która zdobyła wyróżnienie w ramach Bologna Ragazzi Award for Art Books w 2017 roku) opierać się będą na pracy w technice kolażu oraz typograficznych eksperymentach z wykorzystaniem niekonwencjonalnych narzędzi twórczych. Razem z autorką będziemy poruszać się kursywą, komunikować za pomocą linii i plam, przeprowadzimy kilka typograficznych eksperymentów i stworzymy galerię komplementów!

 

„Jak zrobić książkę?” / Joanna Guszta

Mali uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie decyzje podejmuje wydawnictwo i projektant podczas pracy nad książką. Zapoznają się z takimi pojęciami jak format, wyklejka, obwoluta. Zostaną im zaprezentowane różne techniki ilustracji oraz przedstawione pomysłowo wykonane książki ilustrowane. Co najważniejsze, spotkanie to zainspiruje uczestników do wymyślenia okładek własnych książek.

 

„Lokomotywa/ideolo” / Małgorzata Gurowska, Joanna Ruszta

Warsztaty będą polegały na stworzeniu kontynuacji książki „Lokomotywa/ideolo”. Inspiracją do pracy będą poruszone w książce tematy dotyczące aktualnych kwestii społecznych i ekologicznych. Dzieci dostaną arkusze z wydrukowanymi wagonami podobnymi do tych, które znają z książki, ale… pustymi. Zadaniem uczestników będzie ich wypełnienie, stworzenie projektów kolejnych rozkładówek książki.

 

 • WYKŁADY

 

Cykl trzech wykładów skierowany do rodziców, wielbicieli książek obrazkowych, ludzi zainteresowanych kulturą wizualną, nauczycieli, promotorów kultury dziecięcej, edukatorów, bibliotekarzy, któremu przyświeca idea wprowadzenia w temat możliwości współczesnej książki obrazkowej. Oprócz wykładów przewidziano pracę warsztatową oraz przestrzeń dialogu, wymiany doświadczeń i pomysłów na to, czym książka obrazkowa może stać się w edukacji oraz jaką wartość ma narracja wizualna. Wspólnie zastanowimy się także nad tym, co współczesna książka dla dzieci może oferować dorosłemu.

 

„Książka obrazkowa: o czym i dla kogo” / Magdalena Sikorska

Pozorna prostota wielu książek obrazkowych, nastawienie części dorosłych odbiorców na infantylne treści i, co za tym idzie, niedoszukiwanie się treści głębszych, wynikają często z koncepcji dziecka, jaką mają dorośli. Poruszymy temat szczerości w sztuce dla dzieci, w tym w książce obrazkowej.

 

„Książki obrazkowe – obrazki dla dzieci?” / Monika Obuchow

Książki obrazkowe, czyli picturebooki są czymś więcej niż tekstem okraszonym ilustracjami. Nie zawsze jednak wiadomo, jak patrzeć, by w nich to dostrzec. Zapraszamy na pierwszą lekcję czytania.

 

„Widzieć więcej. O możliwościach książki obrazowej i szansie na nową edukację” / Anna Mrozińska-Szmajda

Czy książka obrazkowa – najbardziej dostępny, wielowymiarowy tekst kultury – może być nową lekturą szkolną? Co zyskuje szkoła i inne formy edukacji otwarte na wartość współczesnej książki, którą można mierzyć nie tylko w słowach i nie tylko w obrazie? Jak wykorzystywać picturebook w wychowaniu aktywnego uczestnika kultury: zadającego pytania i myślącego krytycznie, samodzielnego i otwartego na sztukę człowieka?!

 

 

 • POZOSTAŁE WYDARZENIA

 

„Bajkowanie piątkowe” i „Bajkowanie sobotnie” / Kalina i Patryk Zakroccy

Seans z bajkami kliszowymi i muzyką na żywo. Córeczka i tata, imitując głosy postaci i tworząc na żywo ścieżkę dźwiękową, zilustrują, a może opowiedzą na nowo stare historie zapisane na kliszy filmowej. Bajki są zrealizowane w formie serii slajdów, a postacie i światy przedstawiane w rozmaitych technikach rysunku i technice lalkowej dotyczą wybranych książek dla dzieci. Niekiedy przygody pingwinków albo świnek domagają się nowej, przewrotnej interpretacji, a niektóre należy pozostawić w ich oryginalnej aurze, niespotykanej dziś łagodności i dobroci. W każdym z dwóch dni usłyszymy inne bajki.

 

„Mały teatr ilustracji. Spektakle połączone z warsztatami” / Anna Gabriela Trzpil, Henryk Zagórski

Korzystając ze starej japońskiej techniki, zwanej kamishibai, Mały Teatr Ilustracji tworzy historie obrazkowe, które później zmieniają w nietypowe spektakle dla dzieci. „Wspólnie wybieramy i ilustrujemy najciekawsze dzieła literackie, aby za pomocą kamishibai snuć barwne opowieści. Wymyślamy też własne historie! W kamishibai zafascynowały nas możliwości, jakie niesie ze sobą ten rodzaj kontaktu z widzem. Szczególnie ważny jest dla nas język ilustracji, którym posługujemy się w trakcie przedstawienia. Tekst i obraz są tutaj zgraną i dynamiczną jednością. Zdarza się nawet, że tekst stanowi tło dla rozbudzających wyobraźnię ilustracji” – mówią o sobie twórcy i zapraszają na spotkanie ze sztuką. 

 

„Nie taki wilk straszny, jak go malują”/ Skrzat Makówka (Piotr Makuch)

Przeczytamy i porozmawiamy o komplementach, byciu zarozumiałym i szukaniu przyjaźni. A przy okazji pouczymy się geografii i zgłębimy wiedzę o świecie zwierząt. Skrzat Makówka prowadzi razem ze Skrzatem Zielonką księgarnię dla dzieci „Psotki i Śmieszki". Uwielbia czytać. Jego ulubione książki to seria o Muminkach i przygodach Pippi Pończoszanki, a ostatnio również kryminały dla dzieci Jo Nesbø. Warto posłuchać, co przygotuje na Festiwal.

 

„Performatywne czytanie bajek Kołakowskiego z pokazem ilustracji Pawła Pawlaka i muzyką/dźwiękami na żywo” / Dorota Porowska, Sebastian Mac

Na dobranoc przeczytamy wybrane przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki dla dużych i małych odbiorców. Dopełnieniem będą piękne ilustracje autorstwa znakomitego grafika Pawła Pawlaka i muzyka tworzona na żywo.

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

KIEDY: 1 - 17 września 2017
GDZIE: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź

KONTAKT: 42 646 88 65 / info@fabrykasztuki.org

 


WWW: www.fabrykasztuki.org
FB: https://www.facebook.com/Festiwal-Książki-Obrazkowej-dla-Dzieci-Kropka-Kreska-132113757396350/

 

Wystawa czynna codziennie w godzinach: 11:00–18:00.

 

Podczas wystawy będzie czynne także stoisko księgarni Małe Książki (maleksiazki.pl). 

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny; na warsztaty obowiązują zapisy.

 

Informacja i rezerwacja miejsc: warsztaty@fabrykasztuki.org lub 42 646 88 65 w. 30

 

 


Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Fundacji PZU.

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

Warsztaty dzieci 697

Nabór do dziecięcej grupy teatralnej

miejsce i czas
15.09.2017
Teatr CHOREA | Warsztat

Uwaga! Teatr CHOREA ogłasza nabór do dziecięcej grupy teatralnej.

DSC 0271

Premiera koncertu "Spojrzystość"

miejsce i czas
30.07.2017
18 Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" / Wieruszów | Koncert

Zapraszamy na premierę koncertu "Spojrzystość" - czyli Leśmian na 25 głosów, w wykonaniu Wielkiego Chóru Młodej CHOREI w ramach 18 edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

ART8100 www.harmonyart.eu

Intensywne Warsztaty Teatru CHOREA

miejsce i czas
14-17.07.2017
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi | Warsztat

Zapraszamy na Intensywne Warsztaty Teatru CHOREA "CIAŁO / RUCH / GŁOS - AKTOR WIELOWYMIAROWY" w dniach 14-17 lipca 2017 w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi.