zdjecia0
Strona główna / Aktualności / Spektakl "VIDOMI" w Szczecinie i Bydgoszczy

Spektakl "VIDOMI" w Szczecinie i Bydgoszczy

miejsce i czas
18-20.12.2015
Teatr Kana w Szczecinie, MCK w Bydgoszczy | Spektakl

Zapraszamy na „VIDOMI-KONTYNUACJE” - spektakle i warsztaty w grudniu 2015.

 

Po wizytach warsztatowych w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących im. Dr Zofii Galewskiej w Warszawie oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek – Bregułowej w Dąbrowie Górniczej, przed nami warsztaty i spektakle w Bydgoszczy i Szczecinie.

 

 

  • 18 grudnia zaprezentujemy spektakl „Vidomi” w Teatrze Kana w Szczecinie.

 

  • 19 grudnia gościć będziemy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Bydgoszczy, gdzie przeprowadzimy warsztaty taneczne i muzyczne dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej. Warsztatom towarzyszyć będzie pokaz spektaklu „Vidomi”, 20 grudnia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy o godzinie 18.00.

 

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

 

 

Warsztaty "Vidomi" mają charakter wprowadzający. Pokazujemy kilka prostych ćwiczeń teatralnych, ruchowych oraz muzyczno- rytmicznych wykorzystywanych w pracy z niewidomymi (ćwiczenia w parach, budowanie ruchu w oparciu o dotyk, w oparciu o dźwięki, ćwiczenia na zaufanie, formułowanie instrukcji tylko w oparciu o słowo, używanie metafor i skojarzeń). W prowadzeniu warsztatów pomaga młodzież z Ośrodka dla Niewidomych i Słabowidzących im. H. Barańskiego w Łodzi, biorąca udział w naszych warsztatach od początku 2014 roku. Przedsięwzięcie ma na celu podzielenie się zdobytymi w czasie tej pracy doświadczeniami i wrażeniami. Chcemy zapoznać zarówno młodzież jak i nauczycieli i opiekunów z wypracowanymi przez nas metodami pracy oraz efektem jakim jest spektakl.

 

Warsztaty prowadzą Janusz Adam Biedrzycki, Magda Paszkiewicz i Joanna Filarska.

 

 

Spektakl „Vidomi” jest efektem półtorarocznej pracy z grupą młodzieży niewidomej, słabowidzącej oraz młodych tancerzy z regionu łódzkiego. to próba odpowiedzi na pytanie czym jest i nie jest widzenie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku?Poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących, próbujemy wypracować alternatywne techniki pracy, przekraczając fizyczne ograniczenia. Posługując się synergią bodźców - słowem, dźwiękiem, dotykiem, ruchem - stwarzamy własny język komunikacji. Uczymy się widzieć całym ciałem. Odkrywamy świat oparty na innym widzeniu, widzeniu, które nie musi być ograniczone ani fizyczną ślepotą, ani „ślepotą” umysłu, czy stereotypową oceną. Taka praca w teatrze pozwala przekraczać bariery jakie stawia nam społeczeństwo w życiu codziennym. Teatr staje się medium, w którym różnice między nami stają się narzędziem do wspólnego kreowania rzeczywistości. Dysfunkcja wzroku nie musi oznaczać życia w „ciemności”.

 

Reżyseria i choreografia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
Opieka artystyczna: Tomasz Rodowicz
Muzyka: Kuba Pałys, Kuba Krzewiński, Joanna Filarska, Tomasz Rodowicz
Wizualizacje: Anna Świderska/ Paweł Klepacz
Światło: Maciej Kobalczyk
Dźwięk: Marcin Dobijański
Opieka pedagogiczna: Hanna Gzella-Jastrzębska
Współpraca: Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego
Występują: Anna Piekarniak, Ewa Otomańska, Aleksandra Ziomek, Klaudia Ambroszczyk, Przemysław Bitner, Grzegorz Nasalski, Damian Kukiałka, Jan Tarasiewicz, Tomasz Amsolik, Wiktor Moszczyński

 

 

 

Warsztaty i spektakle w Szczecinie i Bydgoszczy są realizowane w ramach projektu "Vidomi- kontynuacje" finansowanego z programu Fundacji PZU "Młodzi niepełnosprawni - sprawni z PZU" oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanny Filarskiej.

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

baner lula1

Premiera płyty "Lulabajki"

miejsce i czas
18.12.2015
Teatr CHOREA | Projekt

Z ogromną dumą i radością radością informujemy, że płyta "Lulabajki" jest dostępna w salonach Empik w całej Polsce.

Sequence 03.Still012

Film o spektaklu "Error404" grupy Take Over

miejsce i czas
11.12.2015
Teatr CHOREA | Projekt

Obejrzyjcie film making off o pierwszym pokazie pracy Grupy Take Over Teatru CHOREA //ERROR 404//.

TOerror maly www

Pierwszy pokaz pracy "Error404" grupy Take Over

miejsce i czas
11.12.2015
Teatr CHOREA / Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi | Projekt

Grupa TAKE OVER zaprasza na pierwszy pokaz pracy.