derby chorea1
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Derby.Białoczerwoni" w Łodzi

Spektakl "Derby.Białoczerwoni" w Łodzi

miejsce i czas
17.09.2015
EC1 Łódź - Miasto Kultury | Spektakl

W dniach 17 - 18 września, w EC1 Łódź, odbędzie się międzynarodowa konferencja o edukacji artystycznej oraz o twórczym i innowacyjnym społeczeństwie, pod auspicjami UNESCO. W ramach konferencji, w dniu 17 września, o godzinie 20:00, Teatr CHOREA zaprezentuje spektakl "DERBY.Białoczerwoni".

 

Liczba wejściówek na spektakl jest ograniczona.

Wejściówki dla chętnych czekają do odbioru w biurze Teatru CHOREA, w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3.

 

Czym jest edukacja kulturalna i artystyczna w Europie? Narzędzia „design thinking” dla edukacji kulturalnej, warsztat filmowy i spektakl „Derby”. To tylko niektóre punkty międzynarodowej konferencji pt. „Edukacja kulturalna - innowacyjne i kreatywne społeczeństwo. O potrzebie edukacji artystycznej we współczesnej szkole”, którą organizują Polski Komitet ds. UNESCO oraz EC1 – Miasto Kultury. Wydarzenie odbywa się przy współpracy wielu innych renomowanych placówek, wśród których warto wymienić teatry: CHOREA i Szwalnia, łódzki Art_Inkubator, a także muzea: Sztuki oraz Włókiennictwa. W programie znalazły się wystąpienia, które stwarzają możliwość wymiany doświadczeń w skali ponadnarodowej. Nie zabraknie warsztatów dyskusji – angażujących form udziału w konferencji, która w zamyśle organizatorów ma wpłynąć na postrzeganie roli edukacji artystycznej w procesach kształcenia. Rangę konferencji podkreślają patronaty: Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Adresatami konferencji są przede wszystkim nauczyciele wszystkich szczebli szkolnictwa oraz pedagodzy i osoby pracujące z młodzieżą i wszyscy zainteresowani tematem. Konferencja jest dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2015.

 

http://www.ec1lodz.pl/Sztuka_w_szkole_W_EC1_Lodz_o_edukacji_artystycznej_oraz_o_tworczymi_innowacyjnym_spoleczenstwie,6,241

 

 

„DERBY.BIAŁOCZERWONI” - spektakl Teatru CHOREA

 

Najważniejszym motywem tego projektu jest próba zdefiniowania tożsamości wyklętych naszego miasta. Spektakl opowiada o Łodzi i o tych, którzy się tu urodzili i którzy nierozerwanie się z nim identyfikują. Ale według własnych wzorów, nie do końca rozszyfrowanych i nie do końca akceptowanych przez ogół. To historia miasta przeciętego na pół. „DERBY.BIAŁOCZERWONI" to opowieść o dwóch plemionach kibiców zamieszkujących Łódź; o ich duchowych zmaganiach i społecznych frustracjach, o ich tożsamościowym etosie i osobistej dumie, o ich świadomej rywalizacji i mimowolnej wspólnocie. O specyficznym patriotyzmie i wyklętych bohaterach, których potrzebują kibice jako swoich idoli. Ale, czy naprawdę chodzi tylko o nich? W naszym spektaklu dziennikarska sensacja przerodzi się w romantyczny dramat, a dosłowna relacja okaże się metaforyczną przypowieścią o siłach, które rządzą tym miastem. I znowu: czy tylko tym? Ślady tej niekończącej się wojny widzimy przecież na murach każdego miasta w naszym kraju. Milcząco przyjmujemy, że klubowe znaki malują na ścianach jacyś „oni”, obcy i demoniczni kibole. A przecież w powstańczej kotwicy i w gwieździe Dawida zaszyfrowane są obawy i nadzieje wspólnoty, której granice sięgają znacznie dalej w przestrzeni i w czasie. Ten spektakl jest więc próbą symbolicznego przekroczenia podziałów, a zarazem rzeczywistą próbą zajrzenia na drugą stronę muru oddzielającego widzów od uczestników. Spróbujemy odnaleźć i zrozumieć ludzi, których boimy się poznać, a którzy współtworzą tożsamość Łodzi i odciskają swoje piętno na duchu i murach tego miasta.

 

Reżyseria: Tomasz Rodowicz
Tekst: Artur Grabowski
Asystent reżysera: Marta Rakowska
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Choreografia: Adrian Bartczak, Elina Toneva
Scenografia: Tomasz Rodowicz
Plakat, foto, wykonanie scenografii: Kamila Turkowska
Kostiumy: Ewelina Malinka
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Produkcja: Majka Justyna, Dominika Krzyżanowska (Fabryka Sztuki w Łodzi) 

Obsada: Narrator/dziennikarz: Jakub Krawczyk, Konrad/raper: Michał Jóźwik (PWSFTviT w Łodzi), Ojciec Sebastiana/kibic/raper: Łukasz Bzura (Teatr Pinokio), Prowodyr/raper: Piotr Osak (Teatr Pinokio), Nikt: Michał Śliwa (PWSFTviT w Łodzi), Kibic/ świadek: Cezary Kołacz (PWSFTviT w Łodzi), Kibic/ świadek - Tomek Marczyński (PWSFTviT w Łodzi), Policjant/Sędzia - Tomasz Marczyński (PWSFTviT w Łodzi), Dziennikarka: Majka Justyna (Teatr CHOREA), Student: Adam Biedrzycki (Teatr CHOREA), Fanatyk - Adrian Bartczak (Teatr CHOREA), Sebastian: Remigiusz Pilarczyk, Babcia: Marta Rakowska, Wnuczka: Joanna Kosiarkiewicz, Dziewczyny kibiców: Aleksandra Przesław (PWSFTviT w Łodzi), Diana Krupa (PWSFTviT w Łodzi), Ewa Wróblewska (Teatr Pinokio), Zadymiarze: Ewa Otomańska, Marta Kaczmarek, Damian Kukiałka, Piotr Fraszczyński
Chór CHOREI: Elina Toneva, Milena Kranik, Joanna Kłos, Jacek Czapnik, Jacek Witych, Marcin Kobyliński, Janek Caban, Anna Przybyt, Ola Szałek

Spektakl powstał na zlecenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur i został zrealizowany w ramach projektu "Podwórka" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera odbyła się w ramach edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur w czerwcu 2015 roku.  

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

1.1

Projekt TAKE OVER na Info Day Kreatywna Europa

miejsce i czas
08.09.2015
Hotel Sofitel Warsaw Victoria | Projekt

Zapraszamy na Info Day Programu Kreatywna Europa, gdzie opowiemy o projekcie TAKE OVER, w ramach Prezentacji Komponentu Kultura.

Edi1

Projekt TAKE OVER po Festiwalu Fringe

miejsce i czas
04.09.2015
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi | Projekt

Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie z uczestnikami projektu TAKE OVER, podczas którego opowiedzą oni o swoich wrażeniach z Festiwalu Fringe w Edynburgu.

11207352 1026878054023463 6708693482608118647 n

Projekt "Ło Matko Polko!" we wrześniu

miejsce i czas
01-24.09.2015
Muzeum Kinematografii, Park Źródliska, Fabryka Sztuki | Warsztat

Zapraszamy na wydarzenia w ramach projektu "Ło Matko Polko!" we wrześniu.